Ni år i træk: It-gigant får igen millionunderskud trods nye nedskæringer

Store besparelser på personaleudgifterne er langt fra nok til at få pengene til at passe i landets næststørste broadlinedistributør, som for niende år i træk må lægge ryg til et tocifret millionunderskud.

Artikel top billede

Den amerikanske it-koncern Tech Datas danske afdeling må igen-igen lægge ryg til et tocifret millionunderskud.

I 2013/14 fik Tech Datas danske forretning et minus på bundlinien på 15,1 millioner kroner. Dermed har it-gigantens danske afdeling nu i ni år - siden 2005 - konsekvent kørt med store underskud, som nu tilsammen løber op i næsten 300 millioner kroner.

Årets resultat er dog en smule bedre end i fjor, da underskuddet lød på 27,6 millioner.

Forbedringen af bundlinien hænger først og fremmest sammen med, at Tech Data endnu en gang har skåret voldsomt ned på bemandingen, som med udgifter på 60 millioner kroner ligger 10 millioner lavere end året før. Antallet af medarbejdere i firmaet er tilsvarende faldet fra 114 til 99.

Eneste lille lyspunkt er, at Tech Data trods færre hænder til at flytte kasser og skrive fakturaer har formået at øge sin danske omsætning med lige over 100 millioner kroner til næsten to milliarder kroner - helt præcis 1.946 millioner.

Tech Datas danske direktør, Hanne Sjøberg, siger, at hun på grund af Tech Datas koncernpolitik er afskåret fra at kommentere det danske regnskab.

Hun understreger dog, at Tech Data trods endnu et underskud fortsætter sine danske aktiviteter som hidtil.

Læs også:

Regnskabsskandale koster kendt it-firma trecifret millionbeløb

Stor distributør får nyt kæmpeminus trods hestekur

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Automation Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS