TDC's nye konkurrenter: Kæmper mod streaming-giganterne

ComputerViews: Kan en stor televirksomhed fra lille Danmark bide skeer med globale sværvægtere som Netflix, Google og Apple?

Artikel top billede

ComputerViews: TDC-koncernchef Carsten Dillling havde travlt i sidste uge.

Outsourcingen af 800 kundeservice-medarbejdere til Sitel og et kvartalsregnskab, hvor omsætningen faldt med 5,5 procent, fortæller historien om et selskab og en koncernchef, der kigger dybt i værktøjskassen for at kunne tilfredsstille aktionærerne.

Det ser lige nu ikke ud til at have haft den ønskede effekt, når man ser på faldet i TDC-aktiekursen.

Men det mest interessante er ikke, at TDC er under pres, at kunderne siver, og at aktionærerne er lidt skeptiske - det mest interessante er, at Carsten Dilling ikke fremhæver the usual suspects som hovedkonkurrenter.

For selv om TDC selvfølgelig stadig er i hård kamp mod Telia, Telenor og 3, så er det helt andre selskaber, der bekymrer Carsten Dilling lige nu.

Netflix, Spotify, HBO, Viaplay, Apples iTunes og Google Play - et stigende antal selskaber og tjenester har held til at få adgang til danskernes kreditkort.  

"... det marked, vi agerer i, bevæger sig helt enormt. Vi får nogle helt andre typer af konkurrenter og skal levere nogle helt andre typer af ydelser, end vi skulle, hvis du går tre eller fem år tilbage," siger han til Computerworld

"Det er for eksempel en masse meget store selskaber som Netflix, Google og Apple, der kommer ind og sætter agendaen med nye typer løsninger."

Netflix-manien har ramt danskerne - og TDC

Koncernchefen har konstateret, at rigtig mange forbrugere bruger rigtig mange penge på indholdstjenester fra de nævnte selskaber.

Han ved, at jo flere, der hopper på Netflix-vognen, jo sværere bliver det for TDC at opretholde indtjeningen i YouSee-forretningen og med pakkeløsninger som TDC Play og Telmore Play, hvor TDC netop ønsker at levere indhold til forbrugerne. 

Som en koncernchef skal, skynder han sig at fremhæve de gode kort, som TDC har på hånden i denne kamp mod de internationale indholds-giganter:

"Det er løsninger, vi skal matche, og det skal vi matche på baggrund af netop én kernekompetence og en kæmpe fordel, TDC har: At vi har infrastruktur i Danmark, og vi har adgangen til kunden, hvad enten det er med et sim-kort eller en fast forbindelse."

Den pointe har han ret i, men med til historien hører, at TDC ikke er alene om at have netværksinfrastruktur i Danmark.

Dilling nævner heller ikke en anden væsentlig udfordring for TDC: Når man som forbruger i dag shopper rundt, går de fleste formentlig mere op i valg af smartphone/tablet og indholdstjeneste, end i, om der står a, b eller c på netværksdelen.

iPad-salg skal være med til at redde TDC

At forbrugernes valg langt hen ad vejen starter ved andre ting end valget af selve teleoperatører, erkender Carsten Dilling selv indirekte.

For TDC fastholder skam forventningerne til 2014, selv om andet kvartal var hårdt. Det gør TDC blandt andet, fordi selskabet har indgået en aftale med Apple - en af de giganter, Carsten Dilling nu selv udpeger som en af TDC's konkurrenter.

"Vi regner med, at vi kan catche op og nå det, vi har lovet markedet, og det handler om, at vi blandt andet har landet en ny aftale med Apple om iPad. Den kan give os over et trecifret millionbeløb ekstra, som vi ikke har haft før," siger han til Computerworld.

Teleindustrien under forandring

TDC har over det seneste årti solgt mange udenlandske afdelinger fra for bedre at kunne fokusere på hjemmemarkedet.

Det er paradoksalt, at selskabet nu netop befinder sig i en situation, hvor de allerværste trusler skal findes i udlandet snarere end i Danmark.

Og udfordringen gælder ikke bare TDC, men hele den "gamle" teleindustri.

Det var et stort tema på Mobile World Congress tidligere på året, hvor teleoperatørerne måtte overlade rampelyset til indholdsleverandørerne, der buldrer frem frem med deres apps til forbrugerne

"Vi skal udvide vores syn på, hvordan vi kæmper tilbage. Det er os, der skal bevise, at vi kan være relevante over for forbrugerne. Vi er blevet mindre og mindre relevante i forbrugernes øjne," sagde CEO i TeliaSonera Johan Dennelind blandt andet.

Både Telia og TDC - og alle de andre operatører - kæmper nu efter bedste evne for at bevare relevansen.

Det sker med lidt forskellige strategier, men med den samme udfordring som udgangspunkt: At indholdsgiganterne og hardware-producenterne får et bedre og bedre tag i forbrugerne.

Læs også:

Carsten Dilling: Her har vi kernen i fremtidens TDC

TDC hårdt presset: Sådan rammer pris-krigen telegiganten

Er TDC en knivskarp forretning eller en skygge af fortidens telegigant

800 TDC-medarbejdere får ny arbejdsgiver

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job