Apple vil lukke OS X-hul til farlige Shockshell: Men du behøver intet frygte alligevel

OS X er i modstandsdygtigt overfor den frygtede Shockshell. Men det kræver, at du ikke har pillet ved din Mac.

Artikel top billede

Som Computerworld fortalte torsdag 25. september, er der fundet en kritisk sårbarhed i det Bash-shell-kommandoværktøj, der findes i både Linux og Unix og i Apples Mac OS X.

Apple-brugerne bliver nu informeret om, at der ikke er grund til panik, selv om sårbarheden bliver vurderet som kritisk og på linje med den meget omtalte Heartbleed-sårbarhed.

Nogle mener sågar, at risikoen for at blive ramt af Shellshock kan være et langt mere alvorligt problem.

Heartbleed-sårbarheden betød blandt andet, at adgangskoder og brugernavne og andre private oplysninger kunne havne i de forkerte hænder via den sårbarhed, der var i OpenSSL.

Med Shockshell er truslen snarere, at de kriminelle kan tage kontrollen over de sårbare systemer, fordi de får mulighed for at afvikle kode via Bash-kommandoværktøjet.

OS X er sikkert

Apple siger nu i en udtalelse til Threatpost, at langt hovedparten af brugerne ikke er udsat for nogen som helst risiko.

"OS X er sikkert i standardopsætningen og derfor ikke udsat for fjernangreb med mindre brugeren selv har konfigurereret de avancerede Unix-services," siger en Apple-talsperson til Threatpost.

Firmaet arbejder dog stadig på at lukke sårbarheden med en opdatering.

"Vi arbejder på at udvikle en software-opdatering, der kan lukke hullet i forbindelse med brugen af avancerede funktioner," lyder det.

Rich Mogull, der er sikkerhedsekspert i firmaet Securosis, forklarer Apples situation således:

"Bash-sårbarheden rammer OS X på same måde som Linux- og Unix-maskiner, men siden OS X-udrulninger sjældent er webservere, er standardindstillingerne nok til at sikre brugeren," lyder hans vurdering til Threatpost.

Han opfordrer ligeledes til, at man venter på en rettelse fra Apple.

"Man kan kompilere et patch manuelt, men vent på, at Apple får sin rettelse på plads. De arbejder hårdt på opgaven, og det er vigtigt at få lukket hullet ordentligt, så man ikke ender med en halv løsning," siger han.

Gratis værktøj

Sikkerhedsfirmaet Trend Micro har tidligere givet en række gode råd i forbindelse med håndteringen af Bash-problemet på Linux og UNIX.

Dem kan du læse mere om: her.

Sikkerhedsfirmaet har også et gratis værktøj, der sikrer imod Shellshock.

Læs også:
Derfor er Bash-sårbarheden kritisk: 'Shellshock' kan ramme et hav af systemer

Alvorlig sårbarhed opdaget: Kan ramme Linux, Unix og Mac OS X

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S