Her er de mest eftertragtede it-folk: It-specialister har kronede dage

Er du hamrende dygtigt til Sharepoint eller Sitecore, så kan du godt glæde dig hele vejen ned i banken.

Artikel top billede

Det må som udgangspunkt være de bedste, mest ansvarsfulde og efterspurgte medarbejdere, der skal have den højeste løn.

Sådan hænger det sammen på it-jobmarkedet.

Særligt it-specialister er i høj kurs i disse år, fordi markedet mangler dem.

Det fortæller it-rekrutteringsfirmaet Blooms direktør, Sara Juhl:

"Dem, der står overfor et lønhop, er dem, der tager større ansvar og arbejder mere grundrettet; dem, der arbejder med arkitektur, er konsulenter, projektledere eller dem, der er virkelig dygtige specialister inden for special-teknologier som Sharepoint og Sitecore," siger Sara Juhl og fortsætter:

"Men det er ikke kun inden for disse specialer; det gælder på alle fronter, at der er stor rift om de dygtigste."

De dygtige specialister kan snildt hæve i omegnen af 50-60.000 kroner om måneden, men med det forbehold, at mindre virksomheder og startups sjældent har den slags penge, fortæller Sara Juhl.

Læs sidste års lønanalyse: Her er Danmarks højeste it-løn

Det er ikke kun specialister, som vil have en god løn for deres arbejde. Under finanskrisen gik flere ned i løn for at bevare deres jobs, men den tendens er ved at vende, siger Sara Juhl.

"Vi ser, at det er langt de færreste it-folk, som skifter job til en lavere eller tilsvarende løn. Medmindre der er tale om drømmejobbet, så skal der flere penge på bordet, og det gælder i særdeleshed for de yngre it-folk," siger Sara Juhl.

"Der er desuden stor mangel på it-folk, så jeg tror, at lønstigningerne vil fortsætte fra sidste år og fremefter. Selvfølgelig kvier virksomheder sig ved at betale mere, men når de får den rigtige mand, så betaler de," vurderer Sara Juhl.

Dansk er godt, norsk er bedst

Selvom de svenske lønninger er højere ifølge Sara Juhl, så udlignes det af den langt svagere svenske krone i en sådan grad, at svenskerne gør tilnærmelser på det danske marked.

Men hvis det er de bedste lønninger, du er ude efter, så anbefaler Sara Juhl det norske marked:

"I Norge kan man godt få lidt højere lønninger i de meget hypede virksomheder, men konkurrencen er så tilsvarende hårdere."

Læs også: 

Se hvor hurtigt dine kollegaer i it-branchen skifter job


Netcompany masse-ansætter danske it-folk: Lønnen er slet ikke en barriere

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S