Microsoft svinger pisken over sine forhandlere: Flere kunder skal op i skyen

Forhandlere, der sælger abonnementer på Microsofts Office 365, gør ikke nok at sende kunderne op i skyen, mener Microsoft.

Artikel top billede

En kunde med et abonnement på Office 365 er ikke længere godt nok for Microsoft.

Software-selskabet presser nu på for at få sætte mere fart på kundernes deployment og forbrug af softwaregigantens cloud-services.

Alt for mange af Microsofts-kunder på Office 365 vælger nemlig at benytte muligheden for at installere softwaren lokalt i stedet for at overgive sig til skyen.

Så trods imponerende salgstal, er der fortsat alt for få kunder ude i den virkelige verden, som for alvor bruger cloud-teknologien.

I praksis betyder det, at mange Microsofts-kunder slet ikke bruger services som Onedrive, Yammer og Lync/Skype, som deres Office 365-abonnement giver adgang til.

Derfor har Microsoft sat tommelskruerne på sine forhandlere og fjerner en række af rabatterne på køb af et Office 365-abonnement.

I stedet bliver pengene kanaliseret direkte ud til de kunder, som dropper deres lokale installation og går over til cloud.

Fjerner licens-rabat

Manøvren lægger pres på Microsofts partnere og forhandlere, som nu må overveje om de skal satse på support og deployment af løsninger til de "ægte" cloud-kunder i stedet for blot at sælge licenser.

"Vi har ændret rabatstrukturen på licenssiden, således at vi investerer ekstra midler i at få kunden op i skyen. Det kommer også partnere til gode gennem forskellige initiativer," siger divisionschef for Office hos Microsoft Danmark, Aaren Ekelund.

"Office 365 giver ikke bare mulighed for køre mail og Office-online, men også storage gennem Onedrive, Sharepoint og Lync/Skype. Vi har stor interesse i, at vores kunder får mest mulig glæde af at bruge de services, som vi stiller til rådighed. Det er fint nok, at kunderne bruger for eksempel mail i skyen, men det er endnu bedre, hvis de bruger hele platformen. Derfor har vi en interesse i at få forbruget i vejret," siger Aaren Ekelund.

Han fortæller, at Microsoft nu vil lægge mere vægt på, at forhandlerne bruger kræfter på at få kunderne til at gå fuld og helt ind i cloud-verdenen.

"Hvis vi ikke får vores kunder til at bruge vores services, falder vores vision om at videreudvikle teknologien til jorden. Det skinner så også igennem i, hvad vi gerne vil have vores partnere til at hjælpe os med. For jo hurtigere vi kan få vores kunder i gang med de her services, jo mere forretning er der i det for Microsoft og vores partnere," siger Aaren Ekelund.

Brugerne skal bruge det

Microsoft-forhandleren Adactit er et af de firmaer som satser hårdt på at levere løsninger baseret på Office 365.

Direktør Jesper Grønbæk bekræfter, at Microsoft gennem et stykke tid har haft øget fokus på at øge kundernes brug af de services, som er en del af Office 365.

"Der har været mange licenspartnere, der har solgt licenser, uden at der er blevet fulgt op på, om kunderne tager det i brug i praksis. Det har vi så nydt godt af, fordi vi har kunnet hjælpe kunderne med den del. Vi sælger ikke licenser for at sælge licenser. Vi sælger licenser for at brugerne skal bruge det. Så det her er vand på vores mølle," siger Jesper Grønbæk.

Office 365 har de seneste år været det absolutte flagskib i Microsofts cloud-strategi, hvor platform, software og traditionelle services leveres som abonnement direkte til kunderne.

I sit seneste kvartalsregnskab steg Microsofts omsætning på cloud-ydelser med mere end 100 procent sammenlignet med året før. En stor del af stigningen er drevet af netop Office 365.

Læs også:

Slet bare dine filer fra Office 365 - Microsoft gemmer dem for evigt

Stor cloud-test: Office 365 versus Google Apps i 2014

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Banedanmark

    Teknisk Arkitekt – Netværk og Firewall

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S