Pas på falsk Flash-opdatering: Går på jagt i dit netværk

Der er dukket en falsk opdatering til Adobe Flash op. Den går på jagt i dit netværk.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Der er advarsler om en Flash-opdatering, som du ikke skal installere. 

Det er nemlig en ondsindet tyv, der går på jagt efter dine hardware-enheder.

Den skadelige kode placeres på din computer via en stribe domæner, som annonceres via skadelige bannere og Blackhat SEO-teknik.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS, der har analyseret indholdet i den falske opdatering.

Hvis du ved et uheld eller i et uopmærksomt øjeblik afvikler den skadelige kode på din maskine, vil den skanne for enheder på dit lokale netværk og forsøge at skaffe sig adgang til dem.

Arbejder i baggrunden 

I baggrunden vil kode gennemsøge dit netværk for aktive enheder, herunder Apple-produkter, SmartTV og routere.

De aktive enheder samles i en liste, som programmet dernæst bruger til at forsøge at skaffe sig adgang til ved at gætte password og brugernavn til enhederne.

Koden indeholder nemlig også en lang liste af standard-brugernavne og password, som den forsøger at logge ind med via enhedens web-brugerflade.

Skanningen leder blandt andet efter enheder med følgende søgeord: dlink, apache, cisco, asus, apple, logitech, samsung og xbox, fortæller CSIS.

Ved positiv identifikation vil den falske opdatering gøre brug af de medfølgende brugernavne og passwords til at logge ind på enheden.

Informationerne om åbne enheder og deres brugernavne og passwords sendes videre til en IP-adresse, der er tilhørende i Rusland.

Enheder kan eksempelvis udnyttes i forbindelse med botnet og DDoS-angreb.

For at undgå den falske pakke skal du kun installere opdateringer fra original-producenternes websider eller via deres opdateringstjenester og altså holde dig fra uautoriserede opfordringer til at opdatere.

Læs også:

Ny router-sårbarhed afsløret: D-Link-routere kan kidnappes af kriminelle

Mystiske navne fundet i skjult spionkode på millioner af harddiske: Står NSA bag?

Alvorlig sårbarhed i routere kan åbne døren til dit netværk

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S