Pas på falsk Flash-opdatering: Går på jagt i dit netværk

Der er dukket en falsk opdatering til Adobe Flash op. Den går på jagt i dit netværk.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Der er advarsler om en Flash-opdatering, som du ikke skal installere. 

Det er nemlig en ondsindet tyv, der går på jagt efter dine hardware-enheder.

Den skadelige kode placeres på din computer via en stribe domæner, som annonceres via skadelige bannere og Blackhat SEO-teknik.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS, der har analyseret indholdet i den falske opdatering.

Hvis du ved et uheld eller i et uopmærksomt øjeblik afvikler den skadelige kode på din maskine, vil den skanne for enheder på dit lokale netværk og forsøge at skaffe sig adgang til dem.

Arbejder i baggrunden 

I baggrunden vil kode gennemsøge dit netværk for aktive enheder, herunder Apple-produkter, SmartTV og routere.

De aktive enheder samles i en liste, som programmet dernæst bruger til at forsøge at skaffe sig adgang til ved at gætte password og brugernavn til enhederne.

Koden indeholder nemlig også en lang liste af standard-brugernavne og password, som den forsøger at logge ind med via enhedens web-brugerflade.

Skanningen leder blandt andet efter enheder med følgende søgeord: dlink, apache, cisco, asus, apple, logitech, samsung og xbox, fortæller CSIS.

Ved positiv identifikation vil den falske opdatering gøre brug af de medfølgende brugernavne og passwords til at logge ind på enheden.

Informationerne om åbne enheder og deres brugernavne og passwords sendes videre til en IP-adresse, der er tilhørende i Rusland.

Enheder kan eksempelvis udnyttes i forbindelse med botnet og DDoS-angreb.

For at undgå den falske pakke skal du kun installere opdateringer fra original-producenternes websider eller via deres opdateringstjenester og altså holde dig fra uautoriserede opfordringer til at opdatere.

Læs også:

Ny router-sårbarhed afsløret: D-Link-routere kan kidnappes af kriminelle

Mystiske navne fundet i skjult spionkode på millioner af harddiske: Står NSA bag?

Alvorlig sårbarhed i routere kan åbne døren til dit netværk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse