Pas på falsk Flash-opdatering: Går på jagt i dit netværk

Der er dukket en falsk opdatering til Adobe Flash op. Den går på jagt i dit netværk.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Der er advarsler om en Flash-opdatering, som du ikke skal installere. 

Det er nemlig en ondsindet tyv, der går på jagt efter dine hardware-enheder.

Den skadelige kode placeres på din computer via en stribe domæner, som annonceres via skadelige bannere og Blackhat SEO-teknik.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS, der har analyseret indholdet i den falske opdatering.

Hvis du ved et uheld eller i et uopmærksomt øjeblik afvikler den skadelige kode på din maskine, vil den skanne for enheder på dit lokale netværk og forsøge at skaffe sig adgang til dem.

Arbejder i baggrunden 

I baggrunden vil kode gennemsøge dit netværk for aktive enheder, herunder Apple-produkter, SmartTV og routere.

De aktive enheder samles i en liste, som programmet dernæst bruger til at forsøge at skaffe sig adgang til ved at gætte password og brugernavn til enhederne.

Koden indeholder nemlig også en lang liste af standard-brugernavne og password, som den forsøger at logge ind med via enhedens web-brugerflade.

Skanningen leder blandt andet efter enheder med følgende søgeord: dlink, apache, cisco, asus, apple, logitech, samsung og xbox, fortæller CSIS.

Ved positiv identifikation vil den falske opdatering gøre brug af de medfølgende brugernavne og passwords til at logge ind på enheden.

Informationerne om åbne enheder og deres brugernavne og passwords sendes videre til en IP-adresse, der er tilhørende i Rusland.

Enheder kan eksempelvis udnyttes i forbindelse med botnet og DDoS-angreb.

For at undgå den falske pakke skal du kun installere opdateringer fra original-producenternes websider eller via deres opdateringstjenester og altså holde dig fra uautoriserede opfordringer til at opdatere.

Læs også:

Ny router-sårbarhed afsløret: D-Link-routere kan kidnappes af kriminelle

Mystiske navne fundet i skjult spionkode på millioner af harddiske: Står NSA bag?

Alvorlig sårbarhed i routere kan åbne døren til dit netværk

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect