Pas på falsk Flash-opdatering: Går på jagt i dit netværk

Der er dukket en falsk opdatering til Adobe Flash op. Den går på jagt i dit netværk.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Der er advarsler om en Flash-opdatering, som du ikke skal installere. 

Det er nemlig en ondsindet tyv, der går på jagt efter dine hardware-enheder.

Den skadelige kode placeres på din computer via en stribe domæner, som annonceres via skadelige bannere og Blackhat SEO-teknik.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet CSIS, der har analyseret indholdet i den falske opdatering.

Hvis du ved et uheld eller i et uopmærksomt øjeblik afvikler den skadelige kode på din maskine, vil den skanne for enheder på dit lokale netværk og forsøge at skaffe sig adgang til dem.

Arbejder i baggrunden 

I baggrunden vil kode gennemsøge dit netværk for aktive enheder, herunder Apple-produkter, SmartTV og routere.

De aktive enheder samles i en liste, som programmet dernæst bruger til at forsøge at skaffe sig adgang til ved at gætte password og brugernavn til enhederne.

Koden indeholder nemlig også en lang liste af standard-brugernavne og password, som den forsøger at logge ind med via enhedens web-brugerflade.

Skanningen leder blandt andet efter enheder med følgende søgeord: dlink, apache, cisco, asus, apple, logitech, samsung og xbox, fortæller CSIS.

Ved positiv identifikation vil den falske opdatering gøre brug af de medfølgende brugernavne og passwords til at logge ind på enheden.

Informationerne om åbne enheder og deres brugernavne og passwords sendes videre til en IP-adresse, der er tilhørende i Rusland.

Enheder kan eksempelvis udnyttes i forbindelse med botnet og DDoS-angreb.

For at undgå den falske pakke skal du kun installere opdateringer fra original-producenternes websider eller via deres opdateringstjenester og altså holde dig fra uautoriserede opfordringer til at opdatere.

Læs også:

Ny router-sårbarhed afsløret: D-Link-routere kan kidnappes af kriminelle

Mystiske navne fundet i skjult spionkode på millioner af harddiske: Står NSA bag?

Alvorlig sårbarhed i routere kan åbne døren til dit netværk

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S