Apple risikerer ekstraregning på 5,6 milliarder kroner for patentbrud

Apple har tilsyneladende misbrugt et patent i fabrikationen af chips til sine nyeste iPhones. It-giganten står dermed til at skulle betale flere milliarder kroner for misbruget.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Apple med iPads og iPhones på reolerne har måske været lidt for hurtige til at benytte patentbeskyttede mikrochips i sine seneste tablets og smartphones.

For en jury i den amerikanske delstat Wisconsin mener, at Apple har brugt strømeffektive processorer, som Wisconsin Universitetet har patenteret tilbage i 1998.

Hvis den endelig dom falder ud til universitets fordel, kan Apple risikere at skulle betale 862,4 millioner dollar svarende til godt 5,6 milliarder kroner.

Det skriver BBC.

En sag mere på vej

I 2008 stævnede Wisconsin Universitetet også chip-giganten Intel for et lignende misbrug af samme patent, og den sag endte med et forlig på et ukendt beløb.

I den verserende mod Apple hævder universitet, at det har forsøgt at tilbyde en licens til Apple, så it-selskabet mod betaling kunne benytte de omtalte chips helt legalt.

Men det tilbud har Apple ifølge BBC ikke taget imod,

Da Apple tilsyneladende har kendt til patentmisbruget, og derefter overlagt har fortsat brugen af de omtalte processorer, kan det føre til skærpede omstændigheder og en større bøde.

Konkret omhandler sagen patentmisbrug i iPhone 5, 6 og 6 Plus. Samtidig har universitet også rejst sag mod Apple om eventuelt misbrug i selskabets nyeste smartphones, 6S og 6S Plus.

Læs også: 
App-frygt: Apple fjerner flere apps i sin butik

Fire grunde til at virksomheder ikke bør vælge Apple-produkter: Er du enig?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Everllence

    Senior Software Engineer - R&D

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job