Apple risikerer ekstraregning på 5,6 milliarder kroner for patentbrud

Apple har tilsyneladende misbrugt et patent i fabrikationen af chips til sine nyeste iPhones. It-giganten står dermed til at skulle betale flere milliarder kroner for misbruget.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Apple med iPads og iPhones på reolerne har måske været lidt for hurtige til at benytte patentbeskyttede mikrochips i sine seneste tablets og smartphones.

For en jury i den amerikanske delstat Wisconsin mener, at Apple har brugt strømeffektive processorer, som Wisconsin Universitetet har patenteret tilbage i 1998.

Hvis den endelig dom falder ud til universitets fordel, kan Apple risikere at skulle betale 862,4 millioner dollar svarende til godt 5,6 milliarder kroner.

Det skriver BBC.

En sag mere på vej

I 2008 stævnede Wisconsin Universitetet også chip-giganten Intel for et lignende misbrug af samme patent, og den sag endte med et forlig på et ukendt beløb.

I den verserende mod Apple hævder universitet, at det har forsøgt at tilbyde en licens til Apple, så it-selskabet mod betaling kunne benytte de omtalte chips helt legalt.

Men det tilbud har Apple ifølge BBC ikke taget imod,

Da Apple tilsyneladende har kendt til patentmisbruget, og derefter overlagt har fortsat brugen af de omtalte processorer, kan det føre til skærpede omstændigheder og en større bøde.

Konkret omhandler sagen patentmisbrug i iPhone 5, 6 og 6 Plus. Samtidig har universitet også rejst sag mod Apple om eventuelt misbrug i selskabets nyeste smartphones, 6S og 6S Plus.

Læs også: 
App-frygt: Apple fjerner flere apps i sin butik

Fire grunde til at virksomheder ikke bør vælge Apple-produkter: Er du enig?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo