Stort opkøb skaber ny dansk it-kæmpe

Prodata Consult udvider bemandingen med 50 procent efter købet af konkurrenten Raft Consulting. Det er kun første skridt i en ny vækststrategi.

Artikel top billede

It-konsulenthusene Prodata Consult og Raft Consulting fusionerer, efter at Prodata har lagt et ukendt millionbeløb på bordet i en handel, som betyder, at Prodata overtager samtlige aktier i Raft.

Med opkøbet udvider Prodata sin medarbejderstab fra 60 til 90 ansatte, ligesom omsætningen får et boost fra omkring 400 til 550 millioner kroner årligt.

Alle medarbejdere og konsulenter i begge selskaber fortsætter.

Ledelsen fra Raft Consulting fortsætter i chefstillinger i Prodata.

Raft Consultings administrerende direktør Claus Karup Rasmussen forsætter i rollen som COO i det fusionerede selskab, mens Prodatas Søren Rode stadig er øverste chef i selskabet.

Med fusionen bliver Prodata efter eget udsagn landets største spiller indenfor sit markedssegment.

Men ifølge bestyrelsesformand i Prodata Consult, Jens Kyhnæb, er fusionen kun første skridt i en konsolidering, hvor man satser på at købe sig til mere specialiseret viden indenfor udvalgte markeder, som også ligger udenfor Danmarks grænser.

Prodata Consult er tidligere flere gange - seneste i 2013 - blevet kåret som Danmarks bedste it-konsulenthus i Computerworlds Top 100.

Det kan du læse mere om her.

Stigende krav fra kunderne

Prodatas træk er endnu et eksempel på, at kundernes krav om både teknisk indsigt og forretningsforståelse tvinger leverandører og konsulentfirmaer til at gøre paletten af ydelser bredere.

I tilfældet med Raft Consulting drejer det sig om specialistviden indenfor den finansielle sektor, transport, energi og tele- og it-virksomheder.

"De store kunder indenfor eksempelvis den finansielle sektor nøjes i dag med at bruge to eller tre leverandører, hvor de før brugte helt op til fem-ti stykker. Så størrelsen betyder noget for kunderne, og derfor styrker vi os både ledelsesmæssigt, i forhold til volumen og kompetencer," siger Jens Kyhnæb.

Efter fusionen er Prodata udover Danmark repræsenteret i Sverige, Norge, Tyskland, Holland og Polen.

Raft Consulting står i dag stærkt på især det svenske marked, men Prodatas strategi og ambitioner går i retning af yderligere opkøb, fortæller Jens Kyhnæb.

"Vi forventer, at markedet vokser i de kommende år, og det vil vi selvfølgelig gerne have vores del af. Med opkøbet af Raft Consulting har vi styrket vores kompetencer indenfor den finansielle sektor. Men vi kommer til at foretage flere lignende opkøb på markeder udenfor Danmark," fortæller Jens Kyhnæb til Computerworld.

Læs også:

Her er Danmarks bedste it-konsulenthus

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Engagement Manager

    Midtjylland

    Formpipe Software A/S

    Senior Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S