It-firma rykker til Københavns centrum: De dygtigste it-folk gider ikke arbejde i Farum

En afstand på 25 kilometer fra Københavns Rådhusplads er for meget, hvis man vil have fat i de dygtigste it-folk, lyder det fra lille it-firma, som nu flytter fra Farum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Manglen på dygtige it-folk er nu så voldsom, at en firmaadresse i en af Københavns forstadskommuner i sig selv gør det svært at tiltrække de bedste it-folk.

Sådan er situationen for det nordsjællandske it-firma 2ndC, som efter otte år med base i Farum netop har rykket teltpælene op for at flytte det 24 mand store firma de 25 kilometer til en adresse på Kongens Nytorv i det centrale København.

"I Farum har vi ad flere omgange skullet bruge folk. Og når det gælder almindeligt kontorpersonale har vi fået omkring 100 ansøgninger på et jobopslag. Men at søge it-teknikere og udviklere har i praksis være umuligt. Dem vi har fået, har vi fundet gennem netværket hos de medarbejdere, der var i firmaet i forvejen, som har inviteret folk ud for at se, hvad vi lavede," fortæller Jesper Bergstedt, der er direktør og stifter i det 25 år gamle firma.

"Selv om vi har brugt nogle af de største og dygtigste headhuntere i branchen, så er de kommet tilbage til os med beskeden om, at der er ikke nogen, der vil til Farum," siger han.

Men efter af 2ndC her ved årsskiftet er flyttet til Københavns City er der vendt op og ned på situationen.

"Allerede da vi for et lille år siden besluttede, at vi ville flytte til København, siger det vupti. Så får vi på én gang fem kandidater, som er superkvalificerede. En af de allerdygtigste har direkte sagt, at udsigten til, at vi ville flytte ind til city var den vigtigste grund til, at han har valgt os," fortæller Jesper Bergstedt.

Han erkender, at en del af rekrutteringsproblemet hænger sammen med, at man i 2ndC er kræsne og stiller høje faglige krav til nye medarbejdere.

"Vi kan da sagtens få ansøgere. Men de mennesker, der henvender sig, er bare ikke særlig dygtige. Hvis du vil have de bedste af de bedste - og det lever sådan nogen som os af at have - så er det tæt på umuligt," siger Jesper Bergstedt.

Læs også:

It-firmaer skriger på arbejdskraft - men svigter når det gælder efteruddannelse af egne folk

"Vi vil hellere uddanne vores ansatte og risikere at de rejser, end at lade være med at uddanne dem og så risikere, at de bliver"

Nej tak til vækst: Hvorfor frasorterer it-branchen medarbejdere, der ikke taler dansk?

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird