It-firma rykker til Københavns centrum: De dygtigste it-folk gider ikke arbejde i Farum

En afstand på 25 kilometer fra Københavns Rådhusplads er for meget, hvis man vil have fat i de dygtigste it-folk, lyder det fra lille it-firma, som nu flytter fra Farum.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Manglen på dygtige it-folk er nu så voldsom, at en firmaadresse i en af Københavns forstadskommuner i sig selv gør det svært at tiltrække de bedste it-folk.

Sådan er situationen for det nordsjællandske it-firma 2ndC, som efter otte år med base i Farum netop har rykket teltpælene op for at flytte det 24 mand store firma de 25 kilometer til en adresse på Kongens Nytorv i det centrale København.

"I Farum har vi ad flere omgange skullet bruge folk. Og når det gælder almindeligt kontorpersonale har vi fået omkring 100 ansøgninger på et jobopslag. Men at søge it-teknikere og udviklere har i praksis være umuligt. Dem vi har fået, har vi fundet gennem netværket hos de medarbejdere, der var i firmaet i forvejen, som har inviteret folk ud for at se, hvad vi lavede," fortæller Jesper Bergstedt, der er direktør og stifter i det 25 år gamle firma.

"Selv om vi har brugt nogle af de største og dygtigste headhuntere i branchen, så er de kommet tilbage til os med beskeden om, at der er ikke nogen, der vil til Farum," siger han.

Men efter af 2ndC her ved årsskiftet er flyttet til Københavns City er der vendt op og ned på situationen.

"Allerede da vi for et lille år siden besluttede, at vi ville flytte til København, siger det vupti. Så får vi på én gang fem kandidater, som er superkvalificerede. En af de allerdygtigste har direkte sagt, at udsigten til, at vi ville flytte ind til city var den vigtigste grund til, at han har valgt os," fortæller Jesper Bergstedt.

Han erkender, at en del af rekrutteringsproblemet hænger sammen med, at man i 2ndC er kræsne og stiller høje faglige krav til nye medarbejdere.

"Vi kan da sagtens få ansøgere. Men de mennesker, der henvender sig, er bare ikke særlig dygtige. Hvis du vil have de bedste af de bedste - og det lever sådan nogen som os af at have - så er det tæt på umuligt," siger Jesper Bergstedt.

Læs også:

It-firmaer skriger på arbejdskraft - men svigter når det gælder efteruddannelse af egne folk

"Vi vil hellere uddanne vores ansatte og risikere at de rejser, end at lade være med at uddanne dem og så risikere, at de bliver"

Nej tak til vækst: Hvorfor frasorterer it-branchen medarbejdere, der ikke taler dansk?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job