Kendte danske it-folk får plads i EET's bestyrelse - nu lægges der an til børsnotering

Kapitalfond sætter en række tunge profiler ind i bestyrelsen for it-distributøren EET, og lægger samtidig an til en børsnotering af det danske milliardfirma.

Artikel top billede

Den dansk-baserede it-distributører EET fejrer udsigten til endnu et rekordregnskab med at ommøblere selskabets bestyrelse.

EET blev for et år siden overtaget af kapitalfonden FSN, som nu sætter Bo Rygaard fra Parken Sport & Entertainment i spidsen for EETs bestyrelse.

Med på det nye hold er også NNIT's administrerende direktør Per Kogut og e-handels-eksperten Poul Thyregod, som i dag er øverste chef for onlinebutikken Proshop og som tidligere har siddet i koncernledelsen hos Expert.

En tredje it-mand i den nye bestyrelse er nordmanden Stein Surlien, som udover en fortid hos Oracle også har været chef for HP i Sverige.

Læs også: NNIT sparker væksten i vejret efter sit første år på børsen

EET's koncernchef John Thomas siger, at EET med den nye holdopstilling har gjort sig klar til at fortsætte den vækstkurve, som siden 2008 har næsten tredoblet firmaets omsætning.

"Det er et team af folk, der har et bredt spekter af kompetencer, men som alle sammen er orienteret mod at skabe vækst. Poul Thyregod er en af de allerbedste til at tænke digitale strategier. Sammen med Proshop var han first mover, når den handlede om løsninger indenfor elektronisk samhandel og optimering. Det er vigtigt i en forretning som vores, hvor vi sidste år foretog 900.000 transaktioner," lyder det fra John Thomas.

På vej mod børsnotering

Han peger samtidig på, at EET's succes en gang i fremtiden kan ende med at firmaet lader sig børsnotere.

"Per Kogut har jo lige gjort det med NNIT, så nu har vi nogle kompetencer, som er relevante, hvis en børsnotering kommer på banen. Men det kommer ikke til at ske inden for de næste par år. Vi vil gerne op på en omsætning i niveauet fem milliarder, så der er et stykke vej endnu," siger John Thomas.

Han fortæller, at EET-koncernen om få måneder præsenterer et 2015-regnskab, hvor han forventer at nå en bruttofortjeneste på mere end 150 millioner kroner ud af en omsætning på 2,3 milliarder kroner.

Det er en vækst på mere end 25 procent i forhold til 2014.

"Vi er vokset rigtigt fint i en lang årrække, og for 2015 kommer vi til at præsentere det bedste resultat nogensinde både på top- og bundlinie," siger John Thomas.

EET-koncernen opererer i dag i 27 lande, og har forretning indenfor en bred vifte af it-relaterede produkter - fra reservedele til computere, overvågning og sikkerhed, AV-produkter, betalingsterminaler, home entertainment samt løsninger inden for storage, netværk og logistik.

Læs også:

Diskret dansk it-firma sætter ny regnskabsrekord i milliard-klassen

Milliardhandel: Norsk kapitalfond køber dansk it-succes

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S