Fonas fremtid afgøres om en uge: Ingen vej uden om stor fyringsrunde

Krisen i Fona kommer til udløse stor fyringsrunde blandt elektronikkædens 700 ansatte, lyder det fra fagforeninger.

Artikel top billede

De ansatte i Fona må indstille sig på fyringer.

Sådan lyder det fra de to fagforeninger HK Handel og Dansk Metal, som tilsammen organiserer omkring 200 af de i alt 700 ansatte i den kriseramte butikskæde.

"Der kommer nok desværre til at ske fyringer. Spørgsmålet er bare hvor mange?" siger faglig chef i HK Handel Kim Nielsen til Computerworld.

HK Handel organiserer tæt på 200 af de ansatte i Fonas butikker og administration, mens Dansk Metal har omkring 15 medlemmer, der er ansat i Fonas reparationsværksted.

Sammen med repræsentanter for de ansatte fik fagforeningerne allerede i forrige uge en orientering fra de advokater, som sidder for bordenden ved forhandlingerne om rekonstruktion.

'Tilpasset version'

Fonas direktør Michael Kjær har tidligere sagt, at man arbejder på at finde en model, så Fona kan drives videre i en "tilpasset version".

Konkret vil det betyde lukninger af en del af Fonas nuværende 56 butikker og dermed også afskedigelser blandt de ansatte.

Læs mere her: Fona har en måned til at redde livet: Ingen vej uden om at lukke butikker

Der er dog endnu ikke sat tal på, hvor mange job, der er i farezonen.

Trods de dystre meldinger om butikslukninger og fyringer er der ifølge Kim Nielsen stadig håb om, at Fona kan drives videre, når fristen for en rekonstruktion udløber den 29. februar.

"Jeg forventer, at man kommer ud på den anden side med et rekonstrueret Fona. Desværre vil det nok betyde færre butikker, og dermed at nogle af vores medlemmer mister deres arbejde," siger Kim Nielsen, som er indkaldt til næste forhandlingsrunde på mandag i næste uge.

"Der har vi forhåbentlige et klarere billede af, hvad der skal ske. Så har man forhåbentlig også fundet en ny investor, så en rekonstruktion kan komme plads," siger Kim Nielsen.

Hård konkurrence på markedet for forbrugerelektronik har i flere år givet røde tal på bundlinien for den traditionsrige butikskæde.

Efter svigtende salg i julen bad Fonas ledelse i slutningen af januar Sø- og Handelsretten om lade selskabet gå i rekonstruktion. Dermed har Fona en måneds frist til at indgå en aftale med kreditorerne og finde ny kapital til at fortsætte driften i selskabet.

Fona-direktør Michael Kjær har ikke ønsket at kommentere forhandlingerne om en rekonstruktion af selskabet.

Læs også:

Fona går i betalingsstandsning: Skal finde ny kapital for at undgå konkurs

Konkursen truer: Derfor er det gået helt galt for Fona

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S