Nu lukker de første otte Fona-butikker

Brandudsalg med rabatter på op til 70 procent skal tømme hylderne i otte butikker, som bliver de første, der drejer nøglen om efter Fonas betalingsstandsning i januar.

Artikel top billede

Computerworlds fotograf kom i påskedagene forbi Fonas butik i Nørrebro Bycenter, som er en af de Fona-butikker, som står umiddelbart foran en lukning.

Elektronikkæden Fona har sat gang i første bølge af butikslukninger som følge af den dybe krise, som i januar udløste betalingsstandsning i Fonas moderselskab F Group.

Henover påske har otte Fona-butikker reklameret med rabatter på op til 70 procent for at få tømt hylderne inden butikkerne for sidst gang lukker og slukker.

Det drejer sig om tre butikker i Københavnsområdet - Amager Centret, Hvidovre og Nørrebro - og yderligere fem butikker i det jyske: Viborg, Fredericia, Horsens, Holstebro og City Vest ved Aarhus.

I slutningen af februar annoncerede Fona, at i alt 25 ud af kædens 56 butikker stod foran lukning.

Samtidig fik omkring 300 medarbejdere at vide, at de ville miste deres job.

Udover de nævnte otte butikker rammer lukningerne i Glostrup Center, Valby, Lyngby Storcenter, Albertslund, Nørreport, Herlev, Taastrup, Strøget i Aarhus, Hellerup, Ringsted, Farum, Køge, Holbæk, Odense C, Aalborg Storcenter, Vejle og Sønderborg.

Læs mere her: Kæmpe fyringsrunde i Fona - 25 butikker lukker

Fona har endnu ikke sat præcis dato på hvornår hver enkelt af de 25 butikker for sidste gang lukker og slukker. Computerworld henvendelser til F Group om sagen har hidtil været forgæves.

Fona har siden 1. februar været i betalingsstandsning, mens der arbejdes på at rekonstruere selskabet.

Undervejs er det sluppet ud, at der forhandles med flere interesserede købere, som måske/måske ikke vil overtage resterne af den kriseramte butikskæde.

Lykkes det ikke at finde en investor, der vil drive Fona videre, vil det formentlig udløse en konkurs, som vil koste yderligere 600-700 medarbejdere jobbet.

Læs også:

Er fyringsrunde og butikslukninger nok? Slagsmålet om Fonas fremtid er langt fra slut

På besøg i tre Fona-butikker: Fire kunder købte tilsammen én cd og ét iPhone-cover

Konkursen truer: Derfor er det gået helt galt for Fona

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS