Nu lukker de første otte Fona-butikker

Brandudsalg med rabatter på op til 70 procent skal tømme hylderne i otte butikker, som bliver de første, der drejer nøglen om efter Fonas betalingsstandsning i januar.

Artikel top billede

Computerworlds fotograf kom i påskedagene forbi Fonas butik i Nørrebro Bycenter, som er en af de Fona-butikker, som står umiddelbart foran en lukning.

Elektronikkæden Fona har sat gang i første bølge af butikslukninger som følge af den dybe krise, som i januar udløste betalingsstandsning i Fonas moderselskab F Group.

Henover påske har otte Fona-butikker reklameret med rabatter på op til 70 procent for at få tømt hylderne inden butikkerne for sidst gang lukker og slukker.

Det drejer sig om tre butikker i Københavnsområdet - Amager Centret, Hvidovre og Nørrebro - og yderligere fem butikker i det jyske: Viborg, Fredericia, Horsens, Holstebro og City Vest ved Aarhus.

I slutningen af februar annoncerede Fona, at i alt 25 ud af kædens 56 butikker stod foran lukning.

Samtidig fik omkring 300 medarbejdere at vide, at de ville miste deres job.

Udover de nævnte otte butikker rammer lukningerne i Glostrup Center, Valby, Lyngby Storcenter, Albertslund, Nørreport, Herlev, Taastrup, Strøget i Aarhus, Hellerup, Ringsted, Farum, Køge, Holbæk, Odense C, Aalborg Storcenter, Vejle og Sønderborg.

Læs mere her: Kæmpe fyringsrunde i Fona - 25 butikker lukker

Fona har endnu ikke sat præcis dato på hvornår hver enkelt af de 25 butikker for sidste gang lukker og slukker. Computerworld henvendelser til F Group om sagen har hidtil været forgæves.

Fona har siden 1. februar været i betalingsstandsning, mens der arbejdes på at rekonstruere selskabet.

Undervejs er det sluppet ud, at der forhandles med flere interesserede købere, som måske/måske ikke vil overtage resterne af den kriseramte butikskæde.

Lykkes det ikke at finde en investor, der vil drive Fona videre, vil det formentlig udløse en konkurs, som vil koste yderligere 600-700 medarbejdere jobbet.

Læs også:

Er fyringsrunde og butikslukninger nok? Slagsmålet om Fonas fremtid er langt fra slut

På besøg i tre Fona-butikker: Fire kunder købte tilsammen én cd og ét iPhone-cover

Konkursen truer: Derfor er det gået helt galt for Fona

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job