Browser-producenter har fået nok: Vil blokere for håbløst forældet sikkerheds-teknologi

Chrome, Firefox, Edge og IE er klar til at trække stikket til supporten af en over 20 år gammel sikkerhedsteknologi, SHA-1, der stadig anvendes på masser af websider.

Artikel top billede

Det er denne type advarsler, Microsoft nu vil begynde at komme med, når webløsninger anvender SHA-1-algoritmen.

SHA-1 (Secure Hash Algorithm), der bruges til SSL-certifikater, blev udviklet helt tilbage i 1995 af NSA i USA.

Det er efterhånden mange år siden, at sikkerhedseksperter begyndte at tale om, at SHA-1 ikke længere var sikker nok.

Og nu står SHA-1 til at få det endegyldige dødsstød i alle de mest udbredte browsere.

"SHA-1 hash algoritmen viste de første tegn på svagheder for over 11 år siden, og nyere forskning har peget på den forestående mulighed for angreb, der direkte kan have en indflydelse på integriteten i web KPI (public key infrastructure, red.)."

"For at beskytte brugerne mod denne form for angreb, vil Google stoppe med at stole på certifikater, der anvender SHA-1 algoritmen, og et besøg på en sådan side vil resultere i en advarsels-meddelelse," skriver Chrome-teamet fra Google.

Konkret vil understøttelsen af SHA-1 forsvinde med Chrome 56, der ventes klar til i januar næste år.

2017 bliver det afgørende år

Både Mozilla, der står bag Firefox, og Microsoft, der producerer Internet Explorer og Edge, har meldt lignende tiltag ud, der skal reducere brugen af SHA-1 på nettet.

Der er dog stadig rigtig mange websider- og -løsninger, hvor der anvendes SHA-1, og derfor har browser-producenter og sikkerhedseksperter også forsøgt at gøre opmærksom på problemet igennem flere år.

Alt tyder dog på, at 2017 bliver året, hvor man for alvor får problemer, hvis man har en webside, hvor SHA-1-algoritmen anvendes.

Eksempelvis skriver Microsoft i et nyt blogindlæg:

"SHA-1 hash-algoritmen er ikke længere sikker. Svagheder i SHA-1 kan gøre det muligt for en angriber at spoofe indhold, udføre phishing-angreb eller man-in-the-middle-angreb, når man browser."

"Fra den 14. februar 2017 vil Microsoft Edge og Internet Explorer 11 forhindre sider, der beskyttes med SHA-1-certifikater, i at loade og vil vise en advarsel om ugyldige certifikater."

Læs også:

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Vakler HTTPS-modellen så vi ikke kan stole på de "sikre" websider?

Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger teknisk specialist/IT-tekniker

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S