Browser-producenter har fået nok: Vil blokere for håbløst forældet sikkerheds-teknologi

Chrome, Firefox, Edge og IE er klar til at trække stikket til supporten af en over 20 år gammel sikkerhedsteknologi, SHA-1, der stadig anvendes på masser af websider.

Artikel top billede

Det er denne type advarsler, Microsoft nu vil begynde at komme med, når webløsninger anvender SHA-1-algoritmen.

SHA-1 (Secure Hash Algorithm), der bruges til SSL-certifikater, blev udviklet helt tilbage i 1995 af NSA i USA.

Det er efterhånden mange år siden, at sikkerhedseksperter begyndte at tale om, at SHA-1 ikke længere var sikker nok.

Og nu står SHA-1 til at få det endegyldige dødsstød i alle de mest udbredte browsere.

"SHA-1 hash algoritmen viste de første tegn på svagheder for over 11 år siden, og nyere forskning har peget på den forestående mulighed for angreb, der direkte kan have en indflydelse på integriteten i web KPI (public key infrastructure, red.)."

"For at beskytte brugerne mod denne form for angreb, vil Google stoppe med at stole på certifikater, der anvender SHA-1 algoritmen, og et besøg på en sådan side vil resultere i en advarsels-meddelelse," skriver Chrome-teamet fra Google.

Konkret vil understøttelsen af SHA-1 forsvinde med Chrome 56, der ventes klar til i januar næste år.

2017 bliver det afgørende år

Både Mozilla, der står bag Firefox, og Microsoft, der producerer Internet Explorer og Edge, har meldt lignende tiltag ud, der skal reducere brugen af SHA-1 på nettet.

Der er dog stadig rigtig mange websider- og -løsninger, hvor der anvendes SHA-1, og derfor har browser-producenter og sikkerhedseksperter også forsøgt at gøre opmærksom på problemet igennem flere år.

Alt tyder dog på, at 2017 bliver året, hvor man for alvor får problemer, hvis man har en webside, hvor SHA-1-algoritmen anvendes.

Eksempelvis skriver Microsoft i et nyt blogindlæg:

"SHA-1 hash-algoritmen er ikke længere sikker. Svagheder i SHA-1 kan gøre det muligt for en angriber at spoofe indhold, udføre phishing-angreb eller man-in-the-middle-angreb, når man browser."

"Fra den 14. februar 2017 vil Microsoft Edge og Internet Explorer 11 forhindre sider, der beskyttes med SHA-1-certifikater, i at loade og vil vise en advarsel om ugyldige certifikater."

Læs også:

Browser-krigen 2016: Vælger du Chrome, Firefox, Safari, Edge - eller en helt anden browser?

Vakler HTTPS-modellen så vi ikke kan stole på de "sikre" websider?

Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S