Gigantisk hacker-netværk afsløret efter syv år: Hackere anholdt og massevis af servere beslaglagt og lukket ned

Et gigantisk hacker-netværk, der har udsendt mange millioner phishing-mails hver eneste uge, er blevet lagt ned. Fem mistænkte er anholdt.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Hacker-netværket Avalanche har været aktivt i syv år.

Gennem net-fiskere har bagmændene kontrolleret over en halv million zombie-maskiner i et stort botnet, men i går blev fem mistænkte anholdt og 39 servere beslaglagt.

Både amerikanske og europæiske myndigheder har samarbejdet om at knække hacker-netværket, der altså trækker tråde helt tilbage til 2009.

20 slags malware

Nu er fem personer så anholdt, 39 servere beslaglagt og yderligere 221 servere koblet fra nettet ifølge Europol, skriver Computerworlds svenske søsterside.

Avalanche, som netværket kaldes, er mistænkt for at sprede over 20 forskellige typer af malware.

Det handler blandt andet om en bank-trojaner, Goznym, der kan stjæle personoplysninger og den berygtede ransomware-kode, der hedder Teslacrypt.

Ifølge det amerikanske Justitsministerium tog det fire års arbejde og et samarbejde mellem mere end 40 lande, at komme frem til anholdelsen og nedlukningen af Avalanche-serverne.

Efterforskerne har blandt andet infiltreret de kriminelles computerinfrastruktur, forstyrret operationer og omdirigeret trafik fra inficerede computere til servere, der kontrolleres af myndighederne.

Ifølge Europol er det første gang, at denne fremgangsmetode er afprøvet i denne målestok.

500.000 zombier

Efterforskerne fortæller også, at hackerne har været i stand til at opbygge et af verdens største botnet med omkring 500.000 aktive zombie-maskiner.

Via dette botnet har netværket udsendt over en million phishing-mails med inficerede vedhæftede filer hver eneste uge, hvilket har resulteret i smittede maskiner i 180 forskellige lande.

Ifølge British National Crime Agency, der undersøger organiseret kriminalitet, har andre kriminelle også kunnet betale sig til at få adgang til ondsindede tjenester, der blandt andet har givet dem mulighed for at udsende malware, ransomware eller phishing-kampagner.

Læs også:
Priserne falder i hacker-miljøerne: Så lidt koster det at købe et hack, et DDoS-angreb eller en RAT

Hacker spadserede direkte ind i FBI's it-systemer: Ringede til support og fik password

White hat-hacker: "Sådan stak vi en kæp i hjulet på en af nettets hårdeste hackerværktøjer"

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S