Gigantisk hacker-netværk afsløret efter syv år: Hackere anholdt og massevis af servere beslaglagt og lukket ned

Et gigantisk hacker-netværk, der har udsendt mange millioner phishing-mails hver eneste uge, er blevet lagt ned. Fem mistænkte er anholdt.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Hacker-netværket Avalanche har været aktivt i syv år.

Gennem net-fiskere har bagmændene kontrolleret over en halv million zombie-maskiner i et stort botnet, men i går blev fem mistænkte anholdt og 39 servere beslaglagt.

Både amerikanske og europæiske myndigheder har samarbejdet om at knække hacker-netværket, der altså trækker tråde helt tilbage til 2009.

20 slags malware

Nu er fem personer så anholdt, 39 servere beslaglagt og yderligere 221 servere koblet fra nettet ifølge Europol, skriver Computerworlds svenske søsterside.

Avalanche, som netværket kaldes, er mistænkt for at sprede over 20 forskellige typer af malware.

Det handler blandt andet om en bank-trojaner, Goznym, der kan stjæle personoplysninger og den berygtede ransomware-kode, der hedder Teslacrypt.

Ifølge det amerikanske Justitsministerium tog det fire års arbejde og et samarbejde mellem mere end 40 lande, at komme frem til anholdelsen og nedlukningen af Avalanche-serverne.

Efterforskerne har blandt andet infiltreret de kriminelles computerinfrastruktur, forstyrret operationer og omdirigeret trafik fra inficerede computere til servere, der kontrolleres af myndighederne.

Ifølge Europol er det første gang, at denne fremgangsmetode er afprøvet i denne målestok.

500.000 zombier

Efterforskerne fortæller også, at hackerne har været i stand til at opbygge et af verdens største botnet med omkring 500.000 aktive zombie-maskiner.

Via dette botnet har netværket udsendt over en million phishing-mails med inficerede vedhæftede filer hver eneste uge, hvilket har resulteret i smittede maskiner i 180 forskellige lande.

Ifølge British National Crime Agency, der undersøger organiseret kriminalitet, har andre kriminelle også kunnet betale sig til at få adgang til ondsindede tjenester, der blandt andet har givet dem mulighed for at udsende malware, ransomware eller phishing-kampagner.

Læs også:
Priserne falder i hacker-miljøerne: Så lidt koster det at købe et hack, et DDoS-angreb eller en RAT

Hacker spadserede direkte ind i FBI's it-systemer: Ringede til support og fik password

White hat-hacker: "Sådan stak vi en kæp i hjulet på en af nettets hårdeste hackerværktøjer"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics