Ransomware 2.0 truer: Smadrer din computers boot-funktion - ingen adgang til OS'et uden betaling

De it-kriminelles angreb med ransomware kan være på vej ind i en ny fase. Her krypterer ransomwaren ikke bare ofrenes filer - men gør det samtidig umuligt overhovedet at boote maskinen.

Artikel top billede

De it-kriminelle har forelsket sig i ransomware.

Det er ikke svært at få øje på hvorfor: Det er nemt at angribe med ransomware, og der er kort vej til pengene.

Og nu kan ransomware-angrebene være på vej ind i en ny fase, hvor også oftrets operativsystem bliver sendt helt til tælling. 

Det skriver sikkerhedsvirksomheden Malwarebytes i sin '2017 State of Malware Report'.

"Ransomware trak overskrifter i 2016 og med god grund. Mens traditionel malware som som bank-trojanere, spyware og keyloggers kræver, at en cyberkriminel skal igennem igennem adskillige trin, før omsætningen leveres til bankkontoen, gør ransomware det til en gnidningsfri, automatiseret proces."

Læs også: Alvorlig afsløring: Halvdelen af alle ransomware-ofre ender med at betale løsepenge

"Script kiddies (hackere med begrænsede eller ingen kodeevner) kan sågar købe færdigudviklede ransomware-kits kendt som Ransomware as a Service (RaaS), der fjerner alt besværet ved digitalt tyveri," skriver Malwarebytes i rapporten.

Umuligt at starte computeren op

Alene i fjerde kvartal 2016 registrerede Malwarebytes næsten 400 ransomware-varianter, og alt tyder på, at udviklingen med de mange ransomware-angreb vil fortsætte for fuld kraft her i 2017.

Det er dog især interessant, at sikkerhedsforskerne hos Malwarebytes forventer at se en ny type ransomware vinde frem.

Denne type ransomware går ikke bare efter at kryptere ofrets filer på computeren, men forsøger også at ødelægge computerens evne til overhovedet at kunne starte op.

"Vi kan se flere varianter, der modificerer den inficerede computers Master Boot Record (MBR), der er en afgørende del af systemets evne til at boote til dens operativsystem," forklarer Malwarebytes.

"Når først det er ændret, vil systemet boote til en låseskærm, som de it-kriminelle har oprettet, hvor der kræves betaling for ikke bare at dekryptere filer, men også for at genoprette selve operativsystemet. "

"Tilføjelsen af denne funktion reducerer et offers muligheder til to: Enten betaler du løsesummen, eller også bliver hele systemet ødelagt."

Malwarebytes oplyser i rapporten også, at især tre ransomware-familier huserede i løbet af 2016.

Det drejer sig om TeslaCrypt, Locky og Cerber.

Læs også:

Alvorlig afsløring: Halvdelen af alle ransomware-ofre ender med at betale løsepenge

Ransomware-bagmænd slår til med nye angreb: Mød GoldenEye, Koolova og Popcorn Time

Frygtet ransomware gik pludselig i dvale - nu er der ildevarslende tegn på et comeback

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland