Intel lukker kæmpe-konferencen Intel Developer Forum efter 20 år: Er på vej væk fra pc-markedet

Intel lukker den store hovedkonference Intel Developer Forum, som ellers er blevet afholdt i 20 år. Men nu er det slut.

Artikel top billede

Det er slut med Intel Developer Forum eller IDF, som det hedder i folkemunde.

Det fremgår af Intels website: 

"Intel har udviklet sin event-portefølje og besluttet at lukke IDF-programmet fremadrettet," skriver selskabet her,

Dermed er det slut med kæmpe-konferencen, der i 20 år har været et af selskabets årlige hoved-events.

IDF har således i mange år været stedet, hvor branchefolk, kunder og partnere har været samlet for at høre om den retning, som Intel bevæger sig i og se nye produkter.

Det første Intel Developer Forum blev afholdt i 1997 i USA og voksede sig i årene derefter meget stort i takt med, at pc-salget for alvor tog fart verden over.

Netop pc-salget har i flere år været under afmatning, og det er også grunden til, at Intel nu vælger at droppe IDF, for selskabet kan tydeligt mærke, at udviklingen og interessen i dag går i andre retninger.

Intel har da også forlængst meldt ud, at selskabets fremtid ikke skal hvile på pc-markedet, men på andre områder som datacentre, selvkørende biler, modemmer, Internet of Things, produktions-verdenen og lignende.

Intel har således investeret massivt i opkøb på disse nye områder, hvor selskabet er meget fokuseret på at komme med helt fra begyndelsen. Det missede Intel nemlig, da smartphone-udviklingen for alvor tog fart, og det er en fejl, som selskabet ikke ønsker at gentage.

Det kan du læse mere om her: Se Intels nye manifest: Det er (næsten) slut med pc'er

Intel Developer Forum blev i fjor afholdt i både Beijing og San Francisco. Allerede dengang var der tegn på, at noget var galt.

Det kan du læse mere om her: Gigantiske Intel svømmer i penge - men her er fire tegn på at krisen truer.

Ifølge Computerworlds amerikanske nyhedsbureau havde Intel faktisk oprindeligt kalenderført IDF 2017 til en uge i august, hvor det store Moscone-konferencecenter i San Francisco var blevet booket.

Men denne booking er nu blevet aflyst.

Istedet for et stort årligt event, er det nu planen, at Intel vil afvikle en hel stribe mindre events, workshops og lignende spredt ud over året. De tæller CES, Computec, Mobile World Congress og lignende.

Hertil vil selskabet skrue op for sin deltagelse på forskellige branche-relaterede messer, hedder det.

Læs også:

Helt nyt Intel på vej: Her er det nye Intel efter gigantisk fyringsrunde og omstrukturering

Buldrer ind på markedet for selvkørende biler: Intel køber top-producent for enorme 107 milliarder kroner

Kriseramt Intel bliver alligevel i Danmark - 250 stillinger reddes

[b]Intel fyrer 11 procent af medarbejderne: 12.000 ansatte skal ud af vagten

Intel køber op i kendt kort-tjeneste - kan blive fremtidens navigation for selvkørende biler[/b]

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos