Dansk it-sikkerhedschef om globalt ransomware-angreb: "Hvis man er gearet til at håndtere ransomware, så er det her altså ikke det store problem"

Et globalt hacker-angreb har inficeret hundredetusinder af Windows-systemer verden over med ransomware og skabt dommedags-overskrifter i alle store medier. Men hos Danske Bank tager it-sikkerhedschefen det helt roligt.

Artikel top billede

"Vi tager det selvfølgelig alvorligt, og vi har brugt weekenden på at sikre os, at der ikke er noget. Men der er ikke noget nyt i det, og det ændrer ikke den måde, vi agerer på."

Poul Otto Schousboe er it-sikkerhedschef hos Danske Bank, og han er ikke bekymret over det hackerangreb, der har inficeret alt fra hospitaler og myndigheder til telefonselskaber og infrastruktur-forvaltere med ransomware.

Mere end 200.000 computere i 150 lande er ramt af ransomware-typen wannacry, der bruger for nyligt offentliggjorte sårbarheder fra NSA til at inficere Windows-systemer.

Læs også: Europol undrer sig over motivation for kæmpe hackerangreb

Poul Otto Schousboe maner dog til besindighed og peger på, at ransomware-truslen i forvejen er en del af hverdagen for mange virksomheder og myndigheder.

"Det skaber noget hype, at angriberne bruger de NSA-relaterede sårbarheder. Men det er ransomware, som vi kender det, og det er en del af hverdagen," siger han til Computerworld.

Hverdagskost

Danske kommuner og myndigheder angribes på daglig basis med ransomware, og i de fleste tilfælde løses problemet på få timer ved at tage den ramte maskine ud af drift.

Ifølge Poul Otto Schousboe skal man derfor heller ikke være bange for WannaCry-bølgen, hvis man har styr på sin backup og opdaterer sine systemer.

"Hvis man er gearet til at håndtare ransomware, så er det her altså ikke det store problem. Så drejer det sig om at tage den enkelte maskine ud af drift og restore fra backup," siger han

Stjålne missiler

WannaCry-angrebet udnytter sårbarheder i ældre Windows-versioner, som hackergruppen Shadow Brokers har stjålet fra NSA.

Det har fået Microsofts chefjurist, Brad Smith, til at kritisere de amerikanske myndigheder for at sløse med borgernes sikkerhed, når de hemmeligholder sårbarheder i it-systemer for selv at kunne brige dem i efterretnings-sammenhæng.

"Dette seneste angreb er et eksempel på en helt utilsigtet, men foruroligende - forbindelse mellem de to mest alvorlige cyber-trusler i verden i dag: Nationale handlinger og organiseret kriminalitet," skriver Brad Smith.

Læs også: Microsoft: USA bærer skylden for weekendens enorme ransomware-angreb

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S