Hent billeder fra Usenet

Med AllPicturez kan man frasortere al tekst fra nyhedsgrupperne, og nøjes med at kigge billeder. Der er noget for enhver smag, også den dårlige.

Kun billeder

Internettets nyhedsgrupper, der også kaldes Newsgroups eller Usenet, er det ultimative forum for kontakt mellem mennesker fra hele kloden. Der findes mere end 50.000 grupper om alt lige fra Barbie-dukker til astrofysik. Her kan man diskutere tusindvis af forskellige emner, spørge hinanden til råds og udveksle erfaringer.

En stor del af nyhedsgrupperne er beregnet til udveksling af filer, herunder billeder. Et billede siger som bekendt mere end 1.000 ord, og nyhedsgrupperne rummer tusinder af dem. Som sædvanlig når det gælder internettet, er mængden af information overvældende. Det gælder om at finde værktøjer, der kan hjælpe med at sortere i de mange informationer. Et sådant værktøj er AllPicturez, som effektivt sorterer billederne fra de mange indlæg.


I nyhedsgruppen Autos kan man finde billeder af en BMW fra dengang, der var rigtige biler til.

Man skal ikke have sarte nerver, når man kigge på billeder fra nyhedsgrupperne. Folk har de særeste seksuelle præferencer, og det afspejles i visse nyhedsgrupper, hvor man finder billeder, der er anstødelige for normale mennesker. Med andre ord: Er man ikke til pornografisk materiale, skal man være forsigtig i sin færden rundt i grupperne. Navnet på nyhedsgruppen giver for det meste, men ikke altid, et hint om indholdet.

Alligevel skal man ikke lade sig afskrække. Man kan sagtens finde billeder med sommerfugle, motorcykler eller klassisk kunst blandt de mange afklædte mennesker.

AllPicturez

I AllPicturez vælger man mellem mange hundrede nyhedsgrupper, der indeholder billeder. Grupperne sorteres alfabetisk, og et klik på en af grupperne bringer en liste over gruppens billeder op. Herefter kan man bringe billederne frem enkeltvis ved at klikke på indlæggets navn, eller man kan vælge at hente samtlige billeder i gruppen.

AllPicturez 1.1 er shareware, og programmet koster 34,95 dollar. Man kan hente en prøveversion, der højst kan hente de fem første billeder fra hver nyhedsgruppe. Installationsfilen fylder to megabyte, og programmet kan anvendes på alle versioner af Windows fra 95 og frem.

Ideen med AllPicturez er rigtig god, men programmet er langt fra perfekt. En af de mest graverende fejl er den dårlige kvalitet af den indbyggede skalering af billeder. Store billeder, der først skal skaleres ned, ser ikke godt ud på skærmen.

Programmet er nemt at installere og benytte, men til gengæld mangler det en del faciliteter, som man godt kunne ønske sig. Det er lidt af et mysterium, hvordan AllPicturez udvælger de nyhedsgrupper, der er værd at kigge igennem for billeder. Ingen af de godt 200 danske grupper er repræsenteret, selvom adskillige af dem er forbeholdt billeder og andre filer. Det ville være en fordel, hvis man selv kunne tilføje nye nyhedsgrupper til listen. Endvidere mangler der en god søgefunktion.

Mens vi venter på en ny og forbedret version, kan v1.1 hentes fra AllPicturez' website.

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks