Dansk region overtræder persondataloven: Forsømmer vigtige sikkerhedskontroller med borgernes data

Region Nordjylland gennemfører ikke den lovpligtige kontrol med, om regionens it-leverandører overholder sikkerhedskravene i de såkaldte databehandleraftaler.

Artikel top billede

(Foto: Supphachai)

Det er ingen hemmelighed, at der er problemer med datasikkerheden i det offentlige Danmark, og senest har Region Nordjylland meldt sig i koret af myndigheder, der ikke lever op til persondataloven.

Computerworld kunne i går fortælle, at regionen ikke selv ved, om den fører tilstrækkelig kontrol med sikkerheden hos de databehandlere, der håndterer borgernes data, og gennem et lettere bizart forløb har regionen inden for få timer skiftet mening om, hvorvidt man gennemfører den påkrævede kontrol eller ej.

Ifølge persondatalovens paragraf 42 skal offentlige myndigheder påse, at de leverandører, man outsourcer håndteringen af persondata til, gennemfører tilstrækkelige sikkerhedsforanstaltninger, og Computerworld bad i første omgang Region Nordjylland om at vise dokumentation for denne kontrol fra 2012 til dags dato.

Det forklarede regionen imidlertid, at man ikke kunne, da man ikke havde foretaget en eneste kontrol. Senere kontaktede regionen så igen Computerworld for at korrigere sig selv.

Der var sket en fejl, og Regionen kontrollerede alligevel sikkerheden hos sine databehandlere, lød meldingen.

Ifølge kontorchef Michael Lundsgaard Sørensen var man dog særdeles usikker på, om man kontrollerede de rigtige ting.

Det kan du læse mere om her: Region Nordjylland aner ikke om den overholder vigtig del af persondataloven: "Vi tager det ud fra almindelig sund fornuft"

Computerworld har herefter bedt Region Nordjylland om at dokumentere de kontroller, som man rent faktisk fører, og ud fra regionens svar står to ting klart.

Region Nordjylland fører ikke kontrol med, om regionens leverandører overholder databehandleraftalerne, og den kontrol, regionen angiveligt fører, kan ikke dokumenteres.

“Hvis det, du efterspørger, er egentlige tilsynsrapporter eller lignende fra udgående besøg hos databehandlere – eller i det hele taget rapporter eller notater, som konkret forholder sig til om individuelle vilkår i en databehandleraftale er overholdt -, må vi meddele, at vi ikke har sådant materiale,” skriver Michael Lundsgaard Sørensen i en mail til Computerworld.

Diskuterer ofte sikkerhed

Heraf fremgår det også, at regionen ofte diskuterer sikkerhed med sine leverandører, og at man løbende får eksterne reviews af sikkerheden i de systemer, databehandlerne leverer.

Det er dog ifølge Region Nordjylland ikke muligt at få fremvist nogen form for dokumentation for det sikkerhedsarbejde, man angiveligt gennemfører.

“Dokumentationsmaterialer – akter – relateret til ovennævnte kontrolaktiviteter er af et omfang og et indhold, som ikke egner sig til at give aktindsigt i. Dertil er materialet for omfangsrigt og for broget – og det vil være ganske uforholdsmæssigt ressourcetungt at fremfinde dette materiale,” skriver Michael Lundsgaard Sørensen.

Den nye europæiske persondataforordning (GDPR) træder i kraft om mindre end et halvt år, og herefter kan offentlige myndigheder få bøder i millionklassen for ikke at overholde persondataloven.

Derfor er der sandsynligvis mange, der har travlt, og Computerworld har i løbet af det seneste år kunnet fortælle om betydelige mangler i datasikkerheden hos en lang række offentlige myndigheder. Herunder adskillige kommuner og regioner, Forsvaret, Skat og Rigspolitiet.

GDPR træder i kraft 25.maj i år.

Læs også: It-sikkerheden sejler alvorligt i Rigspolitiet: Forsømmer vigtige kontroller og sender data til USA uden tilladelse

Har ikke styr på it-sikkerheden: Skat forsømmer at kontrollere it-sikkerhed i 200 it-systemer med fortrolige oplysninger

Stikprøver afslører: Datasikkerheden sejler i danske kommuner og regioner

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Csis Security Group A/S

    Junior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse