Tidligere Mærsk-folk vil revolutionere shipping-branchen med blockchain: Skal rejse 150 millioner via ny kryptovaluta

To tidligere Mærsk-folk vil rejse 150 millioner via en såkaldt ICO. De mange millioner skal bruges til at finansiere ekspansionen af en ny blockchain-platform for containere.

Artikel top billede

To tidligere Mærsk-folk har stiftet selskabet Blockshipping, der via en ny blockchain-platform vil forsøge at vende op og ned på container-industrien.

Det skriver Børsen.

"Vi indfører deleøkonomi for containere ved hjælp af blockchains. Det kan spare industrien for 5,7 milliarder dollar om året, men kan kun realiseres, hvis rederierne arbejder sammen om at dele containere med hinanden. Den tillid er lagt ind i blockchain-teknologien, så de ikke behøver at have tillid til hinanden," siger Peter Ludvigsen, en af selskabets stiftere, til Børsen.

Det er planen at Blockshipping skal rejse i alt 150 millioner kroner gennem en såkaldt Initial Coin Offering (ICO), hvor virksomheden udsteder sin egen cryptovaluta, Container Crypto Coin.

Tidligere på året lancerede Mærsk selv sin blockchain-strategi i samarbejde med IBM. Men Peter Ludvigsen understreger overfor Børsen, at han ikke ser Blockshipping som en konkurrent, fordi Mærsk og IBM's løsning ifølge ham har fokus på godset, mens Blockshipping har fokus på containerne.

De to stiftere af Blockshipping, Peter Ludvigsen og Christian Gyntelberg, har ifølge Børsen til sammen mere end 20 års erfaring fra Maersk Line.

Læs også: Mærsk og IBM etablerer nyt blockchain-firma i fællesskab: Nu skal verdenshandelen digitaliseres

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job