Tidligere Mærsk-folk vil revolutionere shipping-branchen med blockchain: Skal rejse 150 millioner via ny kryptovaluta

To tidligere Mærsk-folk vil rejse 150 millioner via en såkaldt ICO. De mange millioner skal bruges til at finansiere ekspansionen af en ny blockchain-platform for containere.

Artikel top billede

To tidligere Mærsk-folk har stiftet selskabet Blockshipping, der via en ny blockchain-platform vil forsøge at vende op og ned på container-industrien.

Det skriver Børsen.

"Vi indfører deleøkonomi for containere ved hjælp af blockchains. Det kan spare industrien for 5,7 milliarder dollar om året, men kan kun realiseres, hvis rederierne arbejder sammen om at dele containere med hinanden. Den tillid er lagt ind i blockchain-teknologien, så de ikke behøver at have tillid til hinanden," siger Peter Ludvigsen, en af selskabets stiftere, til Børsen.

Det er planen at Blockshipping skal rejse i alt 150 millioner kroner gennem en såkaldt Initial Coin Offering (ICO), hvor virksomheden udsteder sin egen cryptovaluta, Container Crypto Coin.

Tidligere på året lancerede Mærsk selv sin blockchain-strategi i samarbejde med IBM. Men Peter Ludvigsen understreger overfor Børsen, at han ikke ser Blockshipping som en konkurrent, fordi Mærsk og IBM's løsning ifølge ham har fokus på godset, mens Blockshipping har fokus på containerne.

De to stiftere af Blockshipping, Peter Ludvigsen og Christian Gyntelberg, har ifølge Børsen til sammen mere end 20 års erfaring fra Maersk Line.

Læs også: Mærsk og IBM etablerer nyt blockchain-firma i fællesskab: Nu skal verdenshandelen digitaliseres

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S