Ny Xeon og mobile processorer

Intel Xeon med op til 1,7 GHz lanceret samtidig med nye processorer til bærbare pc'er.

Indhold

Efterfølgeren til Pentium III Xeon hedder blot Intel Xeon. I første omgang er den nye processor, der har været kendt under kodenavnet Foster, beregnet til arbejdsstationer med to processorer, men senere vil der komme andre udgaver til servere.

Der er ikke den store forskel på Xeon og Pentium 4. Begge processorer er baseret på Intels NetBurst-arkitektur, og begge fås med clockfrekvenser på op til 1,7 GHz. Forskellen er, at Xeon-processorerne kan arbejde sammen parvis, og at de får 603 ben til forskel fra Pentium 4's 423 ben, så de ikke kan benytte samme sokkel. Et nyt chipsæt ved navn Intel 860 understøtter de nye Xeon, og der er allerede bundkort klar fra blandt andet Iwill og Tyan.

Intel har også lanceret nye strømbesparende processorer til små bærbare pc'er. En ny mobil 600 MHz Pentium III virker ved en spænding på kun 0,975 volt i batterioptimeret tilstand, og her bruger den under en halv watt i gennemsnit. Det skal dog tilføjes, at clockfrekvensen er sat ned til 300 MHz i denne tilstand.

En mobil Pentium III med en clockfrekvens på 750 MHz kan spare på strømmen ved at skrue ned til 500 MHz, når pc'en kører på batterier, og så bruger den under en watt. Der er også kommet tre nye Celeron til bærbare pc'er, nemlig en 600 MHz Ultra Low Voltage, en 600 MHz Low Voltage og en almindelig 800 MHz.

Priserne på Xeon er 406, 309 og 268 dollar for henholdsvis 1,7, 1,5 og 1,4 GHz. Den nye, mobile Pentium III 600 MHz koster 209 dollar, mens man skal af med 316 dollar, hvis man vil op på 750 MHz. Endelig koster de mobile Celeron 144, 134 og 170 dollar for 600 MHz Ultra Low Voltage, 600 MHz Low Voltage og 800 MHz. Alle priserne er de officielle styk-priser, hvis man køber 1.000 stk.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS