Apple bryder patent: Straffes med bøde på 925 millioner

Apple må indkassere en bøde lige i underkanten af en milliard kroner for at have brudt et patent - ejet af den canadiske virksomhed WiLan. Apple ønsker ikke at kommentere sagen, men har anket dommen i Californien.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Apple er blevet idømt en bøde på 145 millioner dollar - omkring 925 millioner kroner - af en jury i den californiske by San Diego.

Juryen har fundet Apple skyldig i at have brugt en teknologi i flere iPhones, der er patenteret hos det canadiske selskab WiLan.

Det skriver CNBC.

Apple har ikke ønsket at kommentere sagen over for mediet, men har valgt at anke afgørelsen.

I 2013 fik Apple medhold i en lignende sag, hvor WiLan krævede en erstatning på 248 millioner dollar, svarende til 1,6 milliarder kroner.

Læs også: Derfor er Apple størst: Det er i bund og grund en arrogant, teknologiforskrækket virksomhed

Service-afdeling brillerer i nyt kvartalsregnskab

Apple har for nyligt præsenteret et kvartalregnskab, der viste, at særligt service-afdelingen i koncernen, brillerer.

Service-afdelingen alene tegner sig alene for en omsætning på 9,5 milliarder dollar i det seneste kvartal, hvilket svarer til 18 procent af Apples samlede omsætning på 53,3 milliarder dollar.

I danske kroner svarer det til henholdsvis godt 60 milliarder og små 340 milliarder.

Det giveren vækst på mere end 30 procent i forhold til samme periode i 2017, og en markant stigning i forhold til den resterende del af forretningen, som kun har en samlet vækstrate på knap 15 procent.

Det kan du læse mere om her: Service-tjenesterne boomer hos Apple - mens hardware-salget flader ud: Se tallene her

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car