Kriminelle står kun bag halvdelen af alle datalæk: Dine medarbejdere og egne systemer er de store syndere

Det er ikke kun it-kriminelle, der stjæler virksomheders data ved at hacke systemerne. Faktisk skyldes mere end halvdelen af alle datalæk enten systemfejl eller uforsigtighed blandt medarbejderne, viser rapport.

Artikel top billede

Et datalæk kan hurtigt blive dyrt for virksomheden, men faktisk er det langt fra hver gang, at det er kriminelle, der er skyld i, at virksomheden mister data.

En rapport fra IBM viser nemlig, at hackere og ondsindet software, som ransomware-angreb, kun er ansvarlig for 48 procent af alle datalækager.

Læs også: Antallet af datalæk er steget med 133 procent i forhold til sidste år

Så selv om it-kriminalitet er den største enkeltstående årsag til, at virksomheder verden over får lækket data, så det alligevel mere sandsynligt, at lækket skyldes virksomhedens it-systemer eller uforsigtige medarbejdere.

Samtidig forårsager menneskelige fejl 27 procent af virksomhedernes datalæk, mens systemfejl er skyld i de resterende 25 procent, fremgår det af rapporten.

Læs også: Pas nu på - er du mon en trussel mod din arbejdsplads?

Det er dog ifølge rapporten de datalæk, der skyldes hackere, der er de dyreste for virksomheden.

Et hackerangreb koster nemlig i gennemsnit 157 dollar per medarbejder, mens systemfejl og medarbejderfaktorer koster henholdsvis 131 dollar og 128 dollar per medarbejder, viser rapporten.

Prisen for datalæk stiger

Derudover viser rapporten, at prisen for et datalæk bliver større, jo længere tid der går, før virksomheden opdager lækket.

IBM har set på 477 virksomheder, der i gennemsnit var 197 dage om at opdage et datalæk og yderligere 69 dage om at begrænse omfanget af lækket.

Læs også: KL efter kæmpe-datalæk: Vi ved stadig ikke, hvordan hackerne kom ind til de lækkede data

Måske ikke overraskende fandt IBM ligeledes, at reaktionstiden er afgørende for, hvor dyrt det bliver for virksomheden.

Virksomhederne i IBM's undersøgelse, der har taget under 100 dage om at identificere et datalæk, har i gennemsnit sparet mere end en million dollar eller cirka 6,4 millioner kroner sammenlignet med virksomheder, der har taget mere end 100 dage.

Læs også: Dansk sikkerheds-ekspert: Derfor er det en efterretningstjeneste, der står bag det store Facebook-hack

Der var yderligere én million dollar at spare for de virksomheder, der identficerede og stoppede datalæk allerede efter 30 dage.

Desuden var virksomhederne langt hurtigere om at opdage datalæk, der skyldtes medarbejdernes egne fejl, end ondsindet software som eksempelvis

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Linux systemadministrator til Statens It

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S