Kriminelle står kun bag halvdelen af alle datalæk: Dine medarbejdere og egne systemer er de store syndere

Det er ikke kun it-kriminelle, der stjæler virksomheders data ved at hacke systemerne. Faktisk skyldes mere end halvdelen af alle datalæk enten systemfejl eller uforsigtighed blandt medarbejderne, viser rapport.

Artikel top billede

Et datalæk kan hurtigt blive dyrt for virksomheden, men faktisk er det langt fra hver gang, at det er kriminelle, der er skyld i, at virksomheden mister data.

En rapport fra IBM viser nemlig, at hackere og ondsindet software, som ransomware-angreb, kun er ansvarlig for 48 procent af alle datalækager.

Læs også: Antallet af datalæk er steget med 133 procent i forhold til sidste år

Så selv om it-kriminalitet er den største enkeltstående årsag til, at virksomheder verden over får lækket data, så det alligevel mere sandsynligt, at lækket skyldes virksomhedens it-systemer eller uforsigtige medarbejdere.

Samtidig forårsager menneskelige fejl 27 procent af virksomhedernes datalæk, mens systemfejl er skyld i de resterende 25 procent, fremgår det af rapporten.

Læs også: Pas nu på - er du mon en trussel mod din arbejdsplads?

Det er dog ifølge rapporten de datalæk, der skyldes hackere, der er de dyreste for virksomheden.

Et hackerangreb koster nemlig i gennemsnit 157 dollar per medarbejder, mens systemfejl og medarbejderfaktorer koster henholdsvis 131 dollar og 128 dollar per medarbejder, viser rapporten.

Prisen for datalæk stiger

Derudover viser rapporten, at prisen for et datalæk bliver større, jo længere tid der går, før virksomheden opdager lækket.

IBM har set på 477 virksomheder, der i gennemsnit var 197 dage om at opdage et datalæk og yderligere 69 dage om at begrænse omfanget af lækket.

Læs også: KL efter kæmpe-datalæk: Vi ved stadig ikke, hvordan hackerne kom ind til de lækkede data

Måske ikke overraskende fandt IBM ligeledes, at reaktionstiden er afgørende for, hvor dyrt det bliver for virksomheden.

Virksomhederne i IBM's undersøgelse, der har taget under 100 dage om at identificere et datalæk, har i gennemsnit sparet mere end en million dollar eller cirka 6,4 millioner kroner sammenlignet med virksomheder, der har taget mere end 100 dage.

Læs også: Dansk sikkerheds-ekspert: Derfor er det en efterretningstjeneste, der står bag det store Facebook-hack

Der var yderligere én million dollar at spare for de virksomheder, der identficerede og stoppede datalæk allerede efter 30 dage.

Desuden var virksomhederne langt hurtigere om at opdage datalæk, der skyldtes medarbejdernes egne fejl, end ondsindet software som eksempelvis

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S