Socialdemokratiet vil indføre ny skat på tech-giganter, der tjener milliarder på dine data

Google, Facebook og andres tore it-virksomheder skal rammes af en ny skat på digital omsætning, mener Socialdemokratiet.

Artikel top billede

Store tech-virksomheder som Google og Facebook skal betale mere i skat.

Det mener Socialdemokratiet, som derfor vil indføre en ny skat på såkaldt digital omsætning.

Det skriver TV2.

”De store techgiganter skal bidrage lige så meget til samfundet og fællesskabet, som andre virksomheder skal. Og lige nu omsætter de store mastodonter for rigtig mange penge, men de betaler mindre i skat end helt almindelige danske virksomheder,” siger partiets formand, Mette Frederiksen, til TV2.

Skal rammer virksomheder milliard-omsætning

Ifølge Socialdemokratiets forslag skal virksomheder med en omsætning på over 750 millioner euro udover den nuværende selskabskat også beskattes af deres digitale omsætning.

Blandt EU-landene diskuteres der i øjeblikket et lignende tiltag.

Ifølge den britiske avis The Guardian indebærer det seneste udspil fra EU en skat på 3 procent på store internet-virksomheder, der skaber deres omsætning på brugerdata eller digitale annoncer.

Ifølge The Guardian kræver den nye skat dog opbakning fra alle 28 medlemslande i EU, og indtil videre har den danske regering samt Sverige og Irland være kritiske over for forslaget.

Den danske finansminister Kristian Jensen har blandt oplyst, at han frygter at sådan en skat primært vil ramme amerikanske virksomheder, og dermed bidrage til at eskalere den handelskrig, der har ulmet mellem EU og USA siden den amerikanske præsident Donald Trump kom til magten.

"Vi skal sikre en fair beskatning af de store globale selskaber, også store tech-selskaber, hvoraf mange har base i USA. Men hvis vi laver en skat, der er så anderledes end al anden skat, giver vi amerikanerne lejlighed til at gøre det samme mod vores medicinalindustri," sagde Kristian Jensen til Børsen i sidste uge.

Læs også: Kristian Jensen frygter amerikansk hævn, hvis EU ændrer beskatning af tech-giganter

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S