Socialdemokratiet vil indføre ny skat på tech-giganter, der tjener milliarder på dine data

Google, Facebook og andres tore it-virksomheder skal rammes af en ny skat på digital omsætning, mener Socialdemokratiet.

Artikel top billede

Store tech-virksomheder som Google og Facebook skal betale mere i skat.

Det mener Socialdemokratiet, som derfor vil indføre en ny skat på såkaldt digital omsætning.

Det skriver TV2.

”De store techgiganter skal bidrage lige så meget til samfundet og fællesskabet, som andre virksomheder skal. Og lige nu omsætter de store mastodonter for rigtig mange penge, men de betaler mindre i skat end helt almindelige danske virksomheder,” siger partiets formand, Mette Frederiksen, til TV2.

Skal rammer virksomheder milliard-omsætning

Ifølge Socialdemokratiets forslag skal virksomheder med en omsætning på over 750 millioner euro udover den nuværende selskabskat også beskattes af deres digitale omsætning.

Blandt EU-landene diskuteres der i øjeblikket et lignende tiltag.

Ifølge den britiske avis The Guardian indebærer det seneste udspil fra EU en skat på 3 procent på store internet-virksomheder, der skaber deres omsætning på brugerdata eller digitale annoncer.

Ifølge The Guardian kræver den nye skat dog opbakning fra alle 28 medlemslande i EU, og indtil videre har den danske regering samt Sverige og Irland være kritiske over for forslaget.

Den danske finansminister Kristian Jensen har blandt oplyst, at han frygter at sådan en skat primært vil ramme amerikanske virksomheder, og dermed bidrage til at eskalere den handelskrig, der har ulmet mellem EU og USA siden den amerikanske præsident Donald Trump kom til magten.

"Vi skal sikre en fair beskatning af de store globale selskaber, også store tech-selskaber, hvoraf mange har base i USA. Men hvis vi laver en skat, der er så anderledes end al anden skat, giver vi amerikanerne lejlighed til at gøre det samme mod vores medicinalindustri," sagde Kristian Jensen til Børsen i sidste uge.

Læs også: Kristian Jensen frygter amerikansk hævn, hvis EU ændrer beskatning af tech-giganter

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse