Socialdemokratiet vil indføre ny skat på tech-giganter, der tjener milliarder på dine data

Google, Facebook og andres tore it-virksomheder skal rammes af en ny skat på digital omsætning, mener Socialdemokratiet.

Artikel top billede

Store tech-virksomheder som Google og Facebook skal betale mere i skat.

Det mener Socialdemokratiet, som derfor vil indføre en ny skat på såkaldt digital omsætning.

Det skriver TV2.

”De store techgiganter skal bidrage lige så meget til samfundet og fællesskabet, som andre virksomheder skal. Og lige nu omsætter de store mastodonter for rigtig mange penge, men de betaler mindre i skat end helt almindelige danske virksomheder,” siger partiets formand, Mette Frederiksen, til TV2.

Skal rammer virksomheder milliard-omsætning

Ifølge Socialdemokratiets forslag skal virksomheder med en omsætning på over 750 millioner euro udover den nuværende selskabskat også beskattes af deres digitale omsætning.

Blandt EU-landene diskuteres der i øjeblikket et lignende tiltag.

Ifølge den britiske avis The Guardian indebærer det seneste udspil fra EU en skat på 3 procent på store internet-virksomheder, der skaber deres omsætning på brugerdata eller digitale annoncer.

Ifølge The Guardian kræver den nye skat dog opbakning fra alle 28 medlemslande i EU, og indtil videre har den danske regering samt Sverige og Irland være kritiske over for forslaget.

Den danske finansminister Kristian Jensen har blandt oplyst, at han frygter at sådan en skat primært vil ramme amerikanske virksomheder, og dermed bidrage til at eskalere den handelskrig, der har ulmet mellem EU og USA siden den amerikanske præsident Donald Trump kom til magten.

"Vi skal sikre en fair beskatning af de store globale selskaber, også store tech-selskaber, hvoraf mange har base i USA. Men hvis vi laver en skat, der er så anderledes end al anden skat, giver vi amerikanerne lejlighed til at gøre det samme mod vores medicinalindustri," sagde Kristian Jensen til Børsen i sidste uge.

Læs også: Kristian Jensen frygter amerikansk hævn, hvis EU ændrer beskatning af tech-giganter

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)