Netcompany trodser brexit: Ser flere muligheder på det britiske marked

Uanset hvordan Storbritanniens exit af EU ender, så står Netcompany klar til at erobre det britiske marked, oplyser selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Netcompany/PR)

Mens flere virksomheder har annonceret, at man vil trække sine aktiviteter ud af Storbritannien efter briterne har stemt sig ud af EU, så gør Netcompany klar til det modsatte.

Uanset hvordan det såkaldte brexit ender, så er Netcompany nemlig klar til at træde ind på markedet.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

“Ingen ved, hvor brexit ender henne. Det kan ende med, at mange systemer kræver opdateringer, og fordi Netcompany allerede arbejder med mange af de services, ser vi det som en mulighed. Det ventes, at et betydeligt antal af britiske it-systemer skal implementeres og opdateres for at supportere brexit,” siger Kevin Barrett, der er UK Partner i Netcompany til mediet.

Digitaliseringsniveauet i Storbritannien er lavere end herhjemme og i de øvrige skandinaviske lande, og derfor er der stort potentiale for Netcompany, skriver Finans.

Det danske it-selskab er allerede til stedet på det britiske marked både i det offentlige og private, men regner altså med at kapre endnu mere af markedet i fremtiden.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT specialister til IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Banedanmark

Systemudvikler (frontend)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S