Sikkerhedsfirma slår alarm: Har fundet alvorlig sikkerhedsbrist i SQLite - kan ramme alle nyere iOS-enheder

En alvorlig sikkerhedsbrist i SQLite kan ramme alle iPhones og iPads, der kører med styresystemer fra iOS 8 og frem.

Artikel top billede

En alvorlig sikkerhedsbrist i database-værktøjet SQLite gør det muligt at hacke alle iPhones og iPads, der kører med iOS-styresystemet fra version 8 og frem - det vil sige alle enheder, som har mindre end otte år på bagen.

Sådan lyder det fra det amerikanske it-sikkerhedsfirma Check Point, skriver Apple Insider.

SQLite er en af de helt store database-formater i verden og findes i versioner til samtlige styresystemer til både pc og mobiltelefoner- herunder Windows 10, macOS, iOS, Chrome, Safari, Firefox og Android.

SQLite anvendes blandt andet til søgninger blandt kontakterne i ikke mindst iPhone og iPad.

Check Point demonstrerede fornylig på den store sikkerhedskonference Def Con, hvor nemt det er at hacke Apples iOS Contact-app via sårbarheden.

Ifølge Apple Insider har Check Point udarbejdet en stor rapport, der demonstrerer, hvordan det er muligt via sårbarheden eksempelvis at ændre en del af Apples Contacts-app og via denne vej få adgang til telefonerne.

“Kort og godt kan vi overtage kontrollen over alle, der søger via en SQLite-kontrolleret database,” lyder det fra Check Point.

Sårbarheden er fire år gammel, men er aldrig blevet lukket.

“Sårbarheden er blevet vurderet som ligegyldigt, fordi man har ment, at den alene kan blive aktiveret via en ukendt applikations adgang til databasen, og i et lukket system som iOS er der ingen ukendt applikationer,” skriver Apple Insider.

“Men Check Points udviklere har altså været i stand til at skabe en godkendt app, sende koden og aktivere buggen,” hedder det.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværkstekniker til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre – Er det dig?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job