Ny rekord for harddiske

Seagate kan pakke 40 gigabyte ned på en enkelt plade. Det kan i princippet betyde 160 GB på en harddisk.

Indhold

Ved at pakke data så tæt, at der er plads til 32,6 gigabit på en kvadrattomme, er det lykkedes Seagate at fremstille harddisk-plader med en kapacitet på 40 gigabyte. Eftersom der kan være op til fire af sådanne plader i en enkelt harddisk, kan man nu forestille sig harddiske med plads til 160 gigabyte, men i første omgang nøjes Seagate med det halve. Ifølge firmaet er efterspørgslen efter større harddiske for lille.

De nye plader bliver brugt i sjette generation af Seagates U-serie af harddiske, der i øvrigt ikke kan prale med høj ydelse. Der er tale om forholdsvis billige 5.400 RPM diske beregnet til pc'er til almindelige forbrugere. Seagate er ikke de første, der fremstiller harddiske med 80 gigabyte - både Maxtor og Western Digital har harddiske med samme kapacitet.

Der er ikke tale om et teknologisk gennembrud fra Seagates side, men nærmere om en bedre udnyttelse af den nuværende teknologi. Derimod kan en ny produktionsteknologi fra IBM betyde en tredobling af tætheden på harddisk-pladerne, så man kan komme op på 100 gigabit pr. kvadrattomme.

IBM placerer et ekstremt tyndt lag af ædelmetallet ruthenium mellem de magnetiske lag på harddisk-pladen, og derved forhindres de magnetiske partikler i at ændre retning spontant, hvilket kan ødelægge dataene. Harddiske med teknologien, som IBM kalder "pixie dust", ventes i produktion om to år.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job