Millioner af sms-beskeder lækket: Database blev opbevaret uden kodeord eller kryptering

Sms-beskederne blev opbevaret online uden passwords-beskyttelse eller kryptering.

Artikel top billede

En database med millioner af sms-beskeder er blevet fundet frit tilgængeligt på internettet. Det skriver Techcrunch.

Databasen er drevet af Truedialog, der er et firma, som gør det muligt for virksomheder og andre organisationer, at masseudsende sms-beskeder. Men i modsætningen til mange andre lignende tjenester har Truedialog også gjort det muligt for modtagerne at svare på beskederne.

Ifølge Techcrunch har databasen ligget ubeskyttet på internettet uden password-beskyttelse, og samtidig var databasens indhold ikke krypteret.

Indeholder detaljerede oplysninger

Dele af indholdet databasen er blevet undersøgt af Techcrunch, der kan konstatere, at den indeholder detaljerede logs af modtagne og afsendte sms-beskeder.

Derudover er indholdet af beskederne synligt, og det samme gælder modtagerne og afsendernes telefonnumre.

Samtidig kan det amerikanske medie konstatere, at mange af beskederne blandt andet indeholder login-koder til blandt andet sundheds-systemer, der eksempelvis bliver udsendt, hvis en bruger ønsker at nulstille sit kodeord.

Truedialog fjernede øjeblikkeligt databasen, da Techcrunch gjorde dem opmærksom på problemet. Men selskabets topchef John Wright har ikke ønsket at stille op til interview eller på anden måde svarer på spørgsmålet fra det amerikanske medie.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S