Millioner af sms-beskeder lækket: Database blev opbevaret uden kodeord eller kryptering

Sms-beskederne blev opbevaret online uden passwords-beskyttelse eller kryptering.

Artikel top billede

En database med millioner af sms-beskeder er blevet fundet frit tilgængeligt på internettet. Det skriver Techcrunch.

Databasen er drevet af Truedialog, der er et firma, som gør det muligt for virksomheder og andre organisationer, at masseudsende sms-beskeder. Men i modsætningen til mange andre lignende tjenester har Truedialog også gjort det muligt for modtagerne at svare på beskederne.

Ifølge Techcrunch har databasen ligget ubeskyttet på internettet uden password-beskyttelse, og samtidig var databasens indhold ikke krypteret.

Indeholder detaljerede oplysninger

Dele af indholdet databasen er blevet undersøgt af Techcrunch, der kan konstatere, at den indeholder detaljerede logs af modtagne og afsendte sms-beskeder.

Derudover er indholdet af beskederne synligt, og det samme gælder modtagerne og afsendernes telefonnumre.

Samtidig kan det amerikanske medie konstatere, at mange af beskederne blandt andet indeholder login-koder til blandt andet sundheds-systemer, der eksempelvis bliver udsendt, hvis en bruger ønsker at nulstille sit kodeord.

Truedialog fjernede øjeblikkeligt databasen, da Techcrunch gjorde dem opmærksom på problemet. Men selskabets topchef John Wright har ikke ønsket at stille op til interview eller på anden måde svarer på spørgsmålet fra det amerikanske medie.

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S