Hver anden virksomhed har fået stjålet oplysninger gennem phishing-angreb: "Cyberkriminelle vælger at gå efter målrettede, mere personlige angreb"

Stort set alle virksomheder har modtaget en phishingmail i løbet af 2019. Mere end halvdelen af alle angrebene er rent faktisk lykkes, lyder konklusion i ny undersøgelse.

Artikel top billede

Fredrik Møller, regionschef for Norden hos Proofpoint (Foto: © Alex Rumford / Alex Rumford)

I løbet af 2019 har næsten alle danske virksomheder modtaget en phishingmail sendt til en af deres medarbejdere.

Det viser en ny undersøgelse fra it-sikkerhedsselskabet Proofpoint, der peger på, at 90 procent af alle virksomheder i Norden har oplevet et phishingangreb.

Men mere overraskende viser undersøgelsen, at halvdelen af alle nordiske virksomheder er hoppet i fælden, når kriminelle forsøger at stjæle data fra virksomheden.

Læs også: Dansk universitet bruger nyt supernetværk til at stoppe phishing-angreb: Se her hvordan

Det skyldes i høj grad, at angrebene bliver langt mere målrettede, lyder det fra Proofpoint, der står bag undersøgelsen.

"Udviklingen i de seneste år indikerer, at cyberkriminelle vælger at gå efter målrettede, mere personlige angreb i stedet for at sende enorme mængder af spam. Det betyder også, at angrebene bliver mere sofistikerede, og derfor også vanskeligere at opdage. Derfor kan man kun håbe på, at flere svindelforsøg vil blive opdaget tidligere," fortæller Fredrik Møller, regionschef for Norden hos Proofpoint i en pressemeddelelse.

Medarbejderne mangler stadig viden

Antallet af spammails ser også ud til at være steget. Ifølge undersøgelsen steg andellen af emails der blev markeret som spam af medarbejderne med hele 67 procent sammenlignet med året før.

Læs også: Her er de mest misbrugte virksomheder til phishing-mails: Nyt selskab overtager førstepladsen

Dermed er der altså kommet noget større fokus blandt medarbejderen på problemet.

Men der er tilsyneladende stadig et stykke vej endnu. 40 procent af de afspurgte i undersøgelsen var nemlig ikke klar over hvad begrebet phishing dækker over.

Derudover har 40 procent af de adspurgte genbrugt adgangskoder, mens 33 procent ikke er klar over hvad en VPN-forbindelse er.

"Den bedste måde at beskytte sig på, er at lære mere om risici og uddanne medarbejderne i god informationssikkerhed. Målsætningen skal være, at samtlige medarbejdere i følsomme stillinger kan identificere mulige trusler, og at de forstår vigtigheden og værdien i at rapportere dem til de ansvarlige," lyder det fra Fredrik Møller.

Læs også: Ransomware-angreb ind i ny fase: Her er hackernes nye angrebstaktik

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Statens IT

Datacenter specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision