Undgå at begå mine fejl når du skal arbejde fra hjemmekontor

Klumme: Tilbage i 2002 begyndte jeg at arbejde permanent fra hjemmekontor, og de seneste år har jeg gjort det to-tre dage om ugen - endda som leder for en række medarbejdere. Det stiller lidt krav til både teknik og selvdisciplin, og i begyndelsen begik jeg alle de fejl, som man kan begå. Her er mine råd til dig - og din virksomhed.

Artikel top billede

(Foto: Fotograf Torben Klint torben@klintfoto.dk www.klintfoto.dk 40 32 35 36)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Lige nu står Danmark på den anden ende, og mange virksomheder skal i hast etablere hjemme arbejdspladser – og for mange medarbejdere vil det være en stor omvæltning.

Derfor vil jeg gerne give et par gode råd med på vejen, så du kan undgå at begå de fejl jeg selv begik i begyndelsen.

Da jeg i sin tid begyndte at arbejde fra hjemmekontor, var en af årsagerne faktisk, at jeg ville have mere tid sammen med vores børn, som var små dengang – i stedet for de to timer, som jeg brugte hver dag i trafikken.

Og lige nu er det hverdag for mange danskere, at børnene er hjemme fra skole, børnehave, dagpleje eller vuggestue – og det kan faktisk godt lade sig gøre, så alle parter får noget positivt ud af det.

- Undgå så vidt muligt at etablere dit hjemmekontor på køkkenbordet eller i sofaen.

- Gør dit hjemmekontor til en formel arbejdsplads, så du føler at du går på arbejde.

- Sørg for at ergonomien er ligeså god som på kontoret: Lysindfald, stol, bord, skærm osv.

- Tal med din familie og få afmystificeret det, at du har et hjemmekontor.

- Hvis du ikke har mulighed for at sidde i et aflukket lokale, så aftal nogle basale spilleregler med familien, som for eksempel et håndtegn til, om du kan forstyrres eller ej – måske er du i et video kald med en kollega eller kunde.

- Tag selv initiativ til at holde pauser for at være sammen med familien, og tag selv initiativ til, at pausen er slut.

- Lad dig ikke friste af huslige pligter – mind dig selv om at du er på arbejde.

- Hold tæt kontakt til dine kolleger og gerne med videokald.

- Sørg for at du har al den teknik, som du har brug for: Computer, headset, webcam, stabilt internet og så videre.

- Vær bevidst om hvem i virksomheden, du kan få hjælp fra, hvis teknikken driller.

- Tag det samme tøj på, som du ville gøre, hvis du skulle på kontoret for derved at bevare følelsen af at gå på arbejde.

- Lad dine børn komme med på et videokald, for eksempel med dine kolleger – så de selv kan opleve, at du ikke bare sidder og spiller Counter Strike.

Og til virksomhederne...

Og et par råd til virksomhederne, som skal etablere hjemmearbejdspladser:

- Sørg for at teknikken virker, samt at support er tilgængelig, hvis teknikken driller.

- Prioriter at den enkelte leder er i tæt kontakt med medarbejderne.

- Lav ikke kun virtuelle teammøder, men også virtuelle ”kage i køkkenet"-møder.

- Støt op om god ergonomi på hjemmearbejdspladsen.

- Sørg for at sikkerheden er i orden, det vil sige, at der er VPN-forbindelse fra hjemmearbejdspladsen til virksomhedens netværk, og at medarbejderens pc eller laptop er lige så godt beskyttet med antivirus, harddisk kryptering og to faktor-godkendelse, som hvis det var på kontoret.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Mere om samme emne

PensionDanmark

Incident & Problem Manager

Københavnsområdet

Gyldendal A/S

CMS-udvikler med lyst til full-stack

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Product Marketing Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job