Open Covid Pledge: Det er lige vand på min mølle, at vi er med til at støtte en mere fair, fri og åben verden

Klumme: En del af ”New Normal” for tiden er, at flere store teknologi-virksomheder har indgået en såkaldt “Open Covid Pledge," hvor de stiller deres viden til rådighed. Det er lige vand på min mølle, at vi er med til at støtte en mere fair, fri og åben verden.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

Alle mennesker har et ansvar i disse corona-tider. Det er nemlig meget vigtigere at samarbejde, end det er at konkurrere lige nu. Og en del af ”New Normal” er, at flere store teknologi-virksomheder har indgået en såkaldt “Open Covid Pledge”. Og hvad er så en ”Open Covid Pledge”?

Store og globale virksomheder som for eksempel HPE, IBM, Facebook, Google, Amazon og Intel stiller deres patenter gratis til rådighed for offentligheden.

En “Open Covid Pledge” er således et tilsagn om, at stille alle – gentager alle - sine patenter gratis til rådighed i en periode startende fra 1. december 2019 til 1. januar 2023 eller et år efter, at WHO – World Health Organization – erklærer corona-pandemien for slut.

Hvad end der måtte komme først.

En ikke ubetydelig ressource

Det skal lige tilføjes, at de nævnte virksomheder tilsammen bare i 2019 fik tildelt 20.686 patenter, så det er ikke en ubetydelig ressource der stilles til rådighed.

Patenterne stilles gratis til rådighed for virksomheder, der beskæfter sig med at diagnosticere, forebygge, inddæmme og behandle mennesker, der er smittet med Covid-19 virus.

Udover de nævnte producenter, er mange flere involveret i samarbejdet, blandt andet mange uddannelsesinstitutioner.

Målet er basalt set, at stille de nødvendige ressourcer i form af videnskab og teknologi til rådighed, for at vi kan få knækket Covid-19 pandemien.

Al udvikling kræver masser af datakraft. Og netop på HPC-området (High Performance Computing) har HPE nogle spidskompetencer, som nu er offentligt tilgængelige. Uden datakraft til at foretage simuleringer, så ville al udvikling tage signifikant længere tid.

Og hvis man vil inddæmme en virus, så er vores lokationsbaserede tjenester helt essentielle.

Sidst - men ikke mindst - så stiller vi også vores ekspertise vedrørende såkaldt kryogen elektronmikroskopi til rådighed.

Det skulle jeg lige Google og som beskrevet af Wiki, så er kryogen elektronmikroskopi en teknik man anvender på prøver, afkølet til kryogene temperaturer (=meget koldt) og indlejret i et miljø med glasagtig vand. En vandig prøveopløsning påføres et gitternet og dyppes frosset i flydende ethan eller en blanding af flydende ethan og propan. Således oplyst. Så ved I det.

For HPE’s vedkommende er det fuldstændig i tråd med et af vores kernemål, nemlig ”advance the way people live and work”.

Og for en filantrop er det lige vand på min mølle, at vi er med til at støtte en mere fair, fri og åben verden med dette initiativ.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S