Advarsel: Hackere angriber e-butikker via flere år gammel sårbarhed i udbredt Adobe-plugin

Hackere er i fuld gang med at angribe e-butikker via en flere år gammel sårbarhed i en Magento-plugin.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Hackere er godt i gang med at udnytte en ældre sårbarhed i en Magento-plugin, lyder det i en advarsel fra det amerikanske forbundspoliti, FBI.

Hackerne forsøger via sårbarheden at implementere et script, der blandt andet kan kopiere brugernes betalingsdata og data om deres betalingskort i en metode, der kaldes for web-skimming eller e-skimming.

Sårbarheden hedder CVE-2017-7391 og den findes i det plugin, der hedder Magento Mass Import (‘Magmi’), som anvendes i mange online-butikker i Adobes e-commerce-platform Magento.

Adobe patchede fornylug hele 35 sårbarheder i en kritisk sikkerhedsopdatering, hvoraf en del var blevet opdaget i Magento.

Her var flere versioner ramt, herunder Magento Commerce og Open Source op til version 2.3.4, Magento Enterprise Edition op til version 1.14.4.4 samt Magento Community Edition op til version 1.9.4.4.

Det kan du læse mere om her: Du bør opdatere nu: Adobe patcher kritiske sårbarheder i udbredte programmer.

Ifølge FBI’s sikkerhedsfolk har hackerne mulighed for at udnytte sårbarheden til at plante fjendtlig kode direkte i en online-butiks HTML-kode.

Det udnytter de til at installere såkaldte web-shells, som de anvender til at få adgang senere, hvorved de kan arbejde på at pille ved PHP og JavaScript-filer på sitene.

Du kan læse hele FBI’s beskrivelse af metoden i dette såkaldte FBI Flash.

Læs også:

Ny stor undersøgelse: Hver tredje e-butik vil skifte platform i 2020

Stor opgørelse over de mest populære CMS’er: Wordpress fejer alle konkurrenter af banen

Alvorligt sikkerhedshul: Webbutikker kan være i fare

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S