Advarsel: Hackere angriber e-butikker via flere år gammel sårbarhed i udbredt Adobe-plugin

Hackere er i fuld gang med at angribe e-butikker via en flere år gammel sårbarhed i en Magento-plugin.

Artikel top billede

(Foto: istockphoto.com)

Hackere er godt i gang med at udnytte en ældre sårbarhed i en Magento-plugin, lyder det i en advarsel fra det amerikanske forbundspoliti, FBI.

Hackerne forsøger via sårbarheden at implementere et script, der blandt andet kan kopiere brugernes betalingsdata og data om deres betalingskort i en metode, der kaldes for web-skimming eller e-skimming.

Sårbarheden hedder CVE-2017-7391 og den findes i det plugin, der hedder Magento Mass Import (‘Magmi’), som anvendes i mange online-butikker i Adobes e-commerce-platform Magento.

Adobe patchede fornylug hele 35 sårbarheder i en kritisk sikkerhedsopdatering, hvoraf en del var blevet opdaget i Magento.

Her var flere versioner ramt, herunder Magento Commerce og Open Source op til version 2.3.4, Magento Enterprise Edition op til version 1.14.4.4 samt Magento Community Edition op til version 1.9.4.4.

Det kan du læse mere om her: Du bør opdatere nu: Adobe patcher kritiske sårbarheder i udbredte programmer.

Ifølge FBI’s sikkerhedsfolk har hackerne mulighed for at udnytte sårbarheden til at plante fjendtlig kode direkte i en online-butiks HTML-kode.

Det udnytter de til at installere såkaldte web-shells, som de anvender til at få adgang senere, hvorved de kan arbejde på at pille ved PHP og JavaScript-filer på sitene.

Du kan læse hele FBI’s beskrivelse af metoden i dette såkaldte FBI Flash.

Læs også:

Ny stor undersøgelse: Hver tredje e-butik vil skifte platform i 2020

Stor opgørelse over de mest populære CMS’er: Wordpress fejer alle konkurrenter af banen

Alvorligt sikkerhedshul: Webbutikker kan være i fare

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingsleder til AI Udvikling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse