Kritisk sårbarhed fundet i Oracle-system: Halvdelen af brugerne er stadig sårbare

Virksomheder der bruger Oracle E-Business Suite (EBS) skal patche systemet omgående lyder det fra den amerikanske it-leverandør, der udsendte en patch allerede i januar.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Oracle har udsendt en patch til selskabets E-Business Suite (EBS), som man opfordrer alle kunder til at lægge på med det samme.

Den kommer efter, at Oracle har opdaget en kritisk sårbarhed, der kan give uvedkommende adgang til oplysninger i systemet.

Patchen kom allerede i januar, men alligevel lyder vurderingen fra Oracle at 50 procent af brugerne af systemet endnu ikke har fået patchet det, skriver The Hacker News.

Læs også: Ny sårbarhed kan udnytte millioner af printere og routere til DDoS-angreb: Se listen over usikre enheder her

Sårbarhederne kan ifølge mediet misbruges til at skaffe sig adgang til følsomme oplysninger, der kan bruges til at begå økonomisk svindel.

"Hvis organisationer har et internet-vendt Oracle EBS-system er trusselspotentialet øget signifikant. Organisationer, der bliver angrebet, vil ikke opdage problemet uden en omfattende analyse af systemet," lyder det fra en sikkerhedskspert, mediet har talt med.

På grund af den store finansielle risiko forbundet med sårbarheden anbefaler man naturligvis at patche systemet hurtigst muligt.

Patchen, som allerede blev sendt ud for godt et halvt år siden indeholder 334 rettelser af sårbarheder i systemet, skriver Oracle i sin opdatering fra januar.

Læs også: Fremmede stater har angrebet Danmark under coronakrisen: Her vil CFCS styrke den digitale infrastruktur

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse