Kritisk sårbarhed fundet i Oracle-system: Halvdelen af brugerne er stadig sårbare

Virksomheder der bruger Oracle E-Business Suite (EBS) skal patche systemet omgående lyder det fra den amerikanske it-leverandør, der udsendte en patch allerede i januar.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Oracle har udsendt en patch til selskabets E-Business Suite (EBS), som man opfordrer alle kunder til at lægge på med det samme.

Den kommer efter, at Oracle har opdaget en kritisk sårbarhed, der kan give uvedkommende adgang til oplysninger i systemet.

Patchen kom allerede i januar, men alligevel lyder vurderingen fra Oracle at 50 procent af brugerne af systemet endnu ikke har fået patchet det, skriver The Hacker News.

Læs også: Ny sårbarhed kan udnytte millioner af printere og routere til DDoS-angreb: Se listen over usikre enheder her

Sårbarhederne kan ifølge mediet misbruges til at skaffe sig adgang til følsomme oplysninger, der kan bruges til at begå økonomisk svindel.

"Hvis organisationer har et internet-vendt Oracle EBS-system er trusselspotentialet øget signifikant. Organisationer, der bliver angrebet, vil ikke opdage problemet uden en omfattende analyse af systemet," lyder det fra en sikkerhedskspert, mediet har talt med.

På grund af den store finansielle risiko forbundet med sårbarheden anbefaler man naturligvis at patche systemet hurtigst muligt.

Patchen, som allerede blev sendt ud for godt et halvt år siden indeholder 334 rettelser af sårbarheder i systemet, skriver Oracle i sin opdatering fra januar.

Læs også: Fremmede stater har angrebet Danmark under coronakrisen: Her vil CFCS styrke den digitale infrastruktur

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S