Kritisk sårbarhed fundet i Oracle-system: Halvdelen af brugerne er stadig sårbare

Virksomheder der bruger Oracle E-Business Suite (EBS) skal patche systemet omgående lyder det fra den amerikanske it-leverandør, der udsendte en patch allerede i januar.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen. (Foto: Christoffer Lund-Hansen)

Oracle har udsendt en patch til selskabets E-Business Suite (EBS), som man opfordrer alle kunder til at lægge på med det samme.

Den kommer efter, at Oracle har opdaget en kritisk sårbarhed, der kan give uvedkommende adgang til oplysninger i systemet.

Patchen kom allerede i januar, men alligevel lyder vurderingen fra Oracle at 50 procent af brugerne af systemet endnu ikke har fået patchet det, skriver The Hacker News.

Læs også: Ny sårbarhed kan udnytte millioner af printere og routere til DDoS-angreb: Se listen over usikre enheder her

Sårbarhederne kan ifølge mediet misbruges til at skaffe sig adgang til følsomme oplysninger, der kan bruges til at begå økonomisk svindel.

"Hvis organisationer har et internet-vendt Oracle EBS-system er trusselspotentialet øget signifikant. Organisationer, der bliver angrebet, vil ikke opdage problemet uden en omfattende analyse af systemet," lyder det fra en sikkerhedskspert, mediet har talt med.

På grund af den store finansielle risiko forbundet med sårbarheden anbefaler man naturligvis at patche systemet hurtigst muligt.

Patchen, som allerede blev sendt ud for godt et halvt år siden indeholder 334 rettelser af sårbarheder i systemet, skriver Oracle i sin opdatering fra januar.

Læs også: Fremmede stater har angrebet Danmark under coronakrisen: Her vil CFCS styrke den digitale infrastruktur

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S