Vidt udbredt sårbarhed opdaget: Flere end en milliard Android-enheder er berørt

En sikkerhedsbrist i de såkaldte DSP-kredsløb, som er blevet fundet i mange moderne Android-smartphones, kan udnyttes, vurderer en række sikkerhedsforskere.

Artikel top billede

Flere end en milliard smartphones og tablets med Android-styresystemet ombord trues af en indbygget sikkerhedsbrist i enhedernes såkaldte DSP-kredsløb kreeret af chip-giganten Qualcomm.

DSP-kredsløbet er en integreret del af mobiltelefonernes integrerede chips, hvor de varetager funktioner såsom afkodning af lyd- og videofiler.

Her har forskere it-sikkerhedsselskabet Checkpoint Security identificeret en sikkerhedsbrist, døbt ’Achilles’, der gør det muligt for ondsindede hackere at installere malware udenom mobilernes sikkerhedsforanstaltninger, skriver Ars Technica.

Sikkerhedsselskabet beskriver hvordan et angreb igennem Achilles-sårbarheden kan udnyttes til blandt andet fravriste oplysninger om lokation, aflytte lokaler og spionere igennem enhedens kameraer – uden at blive opdaget.

Sårbarheden kan også udnyttes til at gøre en enhed ufunktionsdygtig, lyder det.

Disse enheder er berørt

Bristen er i dag at finde ombord på telefoner med Qualcomms integrerede Snapdragon-chipset ombord, som er at finde i over 40 procent af det globale smartphone-marked. I alt betyder det, at over en milliard enheder er sårbare overfor truslen.

I en officiel meddelelse oplyser Qualcomm, at man er i færd med at udarbejde løsninger sammen med producenterne, mens selskabet noterer, at der ikke er tegn på, at sårbarheden er blevet udnyttet indtil videre.

Chip-giganten opfordrer ved samme lejlighed brugere af de berørte enheder til at hente de nyeste sikkerhedsopdateringer og kun installere programmer igennem pålidelige app-butikker, såsom Googles Play Store.

I Danmarks findes de berørte processorer i telefoner fra blandt andre Samsung, Nokia, Motorola, Sony og OnePlus.

Læs også: Datatilsynet slår fast: Giver grønt lys til brug af fingeraftryk

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S