Microsoft advarer: Drop sms og telefonbeskeder til flerfaktorgodkendelse

Sms og talebeskeder via telefonnettet som en del af flerfaktor-beskyttelse er en skidt ide, advarer Microsoft. Teknikken er for usikker, og det er for let at for phishing-angribere at omgå beskyttelsen.

Artikel top billede

Adobe og PayPal er blandt de it-giganter, som bruger sms’er som en del af en flerfaktorbeskyttelse til deres tjenester. Men den teknik dur bare ikke, lyder det nu fra Microsofts chef for indentitetssikkerhed, Alex Weinert.

I et blogindlæg skriver han, at sms’er og telefonbeskeder over det almindelige telenet er for risikabel en metode, for eksempelvis phishing-angribere kan opsnappe dem.

Desuden kan teknikken ikke tilpasses forskellige brugertyper, og derfor står det klar, at der er grænser for, hvor meget metoden kan forbedres.

Han fremhæver, at angribere eksempelvis kan bruge software, som opsnapper sms’er.

Angribere kan også udnytte det faktum, at sms’er nogen gange ikke når frem til modtageren, og at der af og til er forsinkelser i systemet.

Et andet problem er, at mange af systemerne understøttes af online-konti og kundeservice-medarbejdere, hvoraf sidstnævnte er mulige ofre for bestikkelse, trusler, afpresning og alt muligt andet.

It-branchen bør i stedet gå over til app-baseret godkendelsesprocedure som eksempelvis Microsoft Authenticator, mener han.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S