Microsoft advarer: Drop sms og telefonbeskeder til flerfaktorgodkendelse

Sms og talebeskeder via telefonnettet som en del af flerfaktor-beskyttelse er en skidt ide, advarer Microsoft. Teknikken er for usikker, og det er for let at for phishing-angribere at omgå beskyttelsen.

Artikel top billede

Adobe og PayPal er blandt de it-giganter, som bruger sms’er som en del af en flerfaktorbeskyttelse til deres tjenester. Men den teknik dur bare ikke, lyder det nu fra Microsofts chef for indentitetssikkerhed, Alex Weinert.

I et blogindlæg skriver han, at sms’er og telefonbeskeder over det almindelige telenet er for risikabel en metode, for eksempelvis phishing-angribere kan opsnappe dem.

Desuden kan teknikken ikke tilpasses forskellige brugertyper, og derfor står det klar, at der er grænser for, hvor meget metoden kan forbedres.

Han fremhæver, at angribere eksempelvis kan bruge software, som opsnapper sms’er.

Angribere kan også udnytte det faktum, at sms’er nogen gange ikke når frem til modtageren, og at der af og til er forsinkelser i systemet.

Et andet problem er, at mange af systemerne understøttes af online-konti og kundeservice-medarbejdere, hvoraf sidstnævnte er mulige ofre for bestikkelse, trusler, afpresning og alt muligt andet.

It-branchen bør i stedet gå over til app-baseret godkendelsesprocedure som eksempelvis Microsoft Authenticator, mener han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

PET søger softwareingeniører til Ruslandsområdet

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S