Microsoft advarer: Drop sms og telefonbeskeder til flerfaktorgodkendelse

Sms og talebeskeder via telefonnettet som en del af flerfaktor-beskyttelse er en skidt ide, advarer Microsoft. Teknikken er for usikker, og det er for let at for phishing-angribere at omgå beskyttelsen.

Artikel top billede

Adobe og PayPal er blandt de it-giganter, som bruger sms’er som en del af en flerfaktorbeskyttelse til deres tjenester. Men den teknik dur bare ikke, lyder det nu fra Microsofts chef for indentitetssikkerhed, Alex Weinert.

I et blogindlæg skriver han, at sms’er og telefonbeskeder over det almindelige telenet er for risikabel en metode, for eksempelvis phishing-angribere kan opsnappe dem.

Desuden kan teknikken ikke tilpasses forskellige brugertyper, og derfor står det klar, at der er grænser for, hvor meget metoden kan forbedres.

Han fremhæver, at angribere eksempelvis kan bruge software, som opsnapper sms’er.

Angribere kan også udnytte det faktum, at sms’er nogen gange ikke når frem til modtageren, og at der af og til er forsinkelser i systemet.

Et andet problem er, at mange af systemerne understøttes af online-konti og kundeservice-medarbejdere, hvoraf sidstnævnte er mulige ofre for bestikkelse, trusler, afpresning og alt muligt andet.

It-branchen bør i stedet gå over til app-baseret godkendelsesprocedure som eksempelvis Microsoft Authenticator, mener han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos