Microsoft advarer: Drop sms og telefonbeskeder til flerfaktorgodkendelse

Sms og talebeskeder via telefonnettet som en del af flerfaktor-beskyttelse er en skidt ide, advarer Microsoft. Teknikken er for usikker, og det er for let at for phishing-angribere at omgå beskyttelsen.

Artikel top billede

Adobe og PayPal er blandt de it-giganter, som bruger sms’er som en del af en flerfaktorbeskyttelse til deres tjenester. Men den teknik dur bare ikke, lyder det nu fra Microsofts chef for indentitetssikkerhed, Alex Weinert.

I et blogindlæg skriver han, at sms’er og telefonbeskeder over det almindelige telenet er for risikabel en metode, for eksempelvis phishing-angribere kan opsnappe dem.

Desuden kan teknikken ikke tilpasses forskellige brugertyper, og derfor står det klar, at der er grænser for, hvor meget metoden kan forbedres.

Han fremhæver, at angribere eksempelvis kan bruge software, som opsnapper sms’er.

Angribere kan også udnytte det faktum, at sms’er nogen gange ikke når frem til modtageren, og at der af og til er forsinkelser i systemet.

Et andet problem er, at mange af systemerne understøttes af online-konti og kundeservice-medarbejdere, hvoraf sidstnævnte er mulige ofre for bestikkelse, trusler, afpresning og alt muligt andet.

It-branchen bør i stedet gå over til app-baseret godkendelsesprocedure som eksempelvis Microsoft Authenticator, mener han.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job