Huaweis kinesiske rivaler lugter blod midt i Huaweis krise

Flere af Huaweis kinesiske konkurrenter lugter for alvor blod på smartphone-markedet, mens Huawei er røget i unåde på ikke mindst det store amerikanske marked.

Artikel top billede

En række af de kinesiske smartphone-producenter lugter blod og opjusterer både forventninger og investeringer.

Det sker som en direkte konsekvens af, at Kinas største smartphone-producent, Huawei, er røget i unåde i ikke mindst USA og for tiden kæmper for sin fremtid.

Ifølge Reuters har det fået kinesiske smartphone-selskaber som Xiaomi, Oppo og Vivo til at lancere agressive ekspansions-planer for at vinde markedsandele fra Huawei.

Huawei solgte i sidste uge hele den mægtige Honor-forretning på grund af de amerikanske sanktioner mod selskabet.

Det kan du læse mere om her: Amerikanske sanktioner presser Huawei til salg af kæmpe mobil-brand: Skal sikre leverandøreres overlevelse

Og tidligere har Huawei meddelt, at selskabet på grund af sanktionerne også rammes på evnen til at producere sine highend-telefoner.

Det kan du læse mere om her: Huawei tvinges til at stoppe med at producere top-chip til smartphones: USA blokerer

Til Reuters siger Derek Wang, der er direktør mobilfirmaet Realme, at Huawei-rivalerne opjusterer deres forventninger til næste år.

“De vurderer, at sanktionerne mod Huawei mere eller mindre vil skade Huawei i det internationale marked, og de går efter en del af Huaweis markeds-andel,” siger han.

Huawei er dog fortsat en af verdens største mobilproducenter. Faktisk overhalede selskabet i foråret kortvarigt positionen som verdens største smartphones-producent fra sydkoreanske Samsung.

Senere er antallet af solgte enheder per kvartal dykket med 23 procent for Huawei, der er tredje kvartal solgte 51,7 millioner smartphones.

Huawei er dog fortsat klart størst på det store kinesiske marked, hvor selskabet sidder på 34,2 procent af markedet.

Læs også:

USA indfører strammere forbud mod Huawei: Vil stoppe chip-samarbejde

Her er stillingen på det globale smartphone-marked: Så tæt er Huawei på at indhente Samsung

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura