Caroline Søeborg Ahlefeldt: Sådan får du som it-professionel din bestyrelse i tale

Hvordan gør du som it-professionel din bestyrelse glad? Det er omdrejningspunktet for denne episode af The Digital Edge, hvor Caroline Søeborg Ahlefeldt er med som ekspert.

Artikel top billede

Caroline Søeborg Ahlefeldt (midt) har været med til at starte virksomheder op inden for design, forlag, IT og mode - men det er især rollen som bestyrelsesmedlem og formand, som The Digital Edge i dag sætter fokus på. (Foto: Lars Jacobsen)

CIO'en, CFO'en og selv CEO'en kan drømme stort og træffe lige så store beslutninger. Men i sidste ende bliver rammerne sat – og direktøren hyret eller fyret – af bestyrelsen.

Derfor sætter vi i denne episode af The Digital Edge fokus på bestyrelsen - den der mytiske og fjerne samling af lidt anonyme mennesker, som i sidste ende vender tommelen op eller ned. Og som i stigende grad er inde over teknologidelen i takt med, at it bliver en større og større del af forrentningen.

Men hvor meget fylder det digitale i bestyrelser? Og hvordan gør du egentligt din bestyrelse glad?

Det er omdrejningspunktet for The Digital Edge i dag, hvor vi er så heldige at have Caroline Søeborg Ahlefeldt med som ekspert.

Caroline Søeborg Ahlefeldt har været med til at starte virksomheder op inden for design, forlag, it og mode - men det er især rollen som bestyrelsesmedlem og formand, som The Digital Edge i dag sætter fokus på.

For Caroline er i dag formand for Donkey Republic og konsulenthuset 2BM A/S, samt medlem af bestyrelserne for Aarhus Universitet, Hartmanns A/S og Copenhagen Contemporary - og giver i denne episode sin ærlige vurdering af om det digitale spiller nogen større rolle i de danske bestyrelser.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Annonce

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,