CIO Kristian Vengsgaard står i spidsen for 25.000 arbejdspladser i Forsvaret - og er altid under angreb

Hos det danske forsvar sidder CIO Kristian Vengsgaard med det øverste ansvar. I denne Computerworld-podcast kan du høre hvorfor han er en besværlig kunde, hvorfor sikkerhed hele tiden spiller ind og hvorfor hans plan om flere it-leverandører er en central byggeklods for fremtiden.

Artikel top billede

Værter på episoden er Lars Jacobsen (th), chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann (tv), der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP. I midten ses denne episodes gæst Kristian Vengsgaard. (Foto: Lars Jacobsen)

Hos det danske forsvar sidder Kristian Vengsgaard med det øverste ansvar for de it-systemer, der skal hjælpe de danske soldater og gøre livet lettere for de administrative medarbejdere.

I løbet af de seneste fire år som CIO i Forsvaret har samtidig Kristian Vengsgaard været med til at samle it-organisationen for de 25.000 ansatte i forsvaret.

Det er én af årsagerne til, at Kristian Vengsgaard var en af de fem nominerede til titlen som Årets CIO 2020.

I denne episode stiller vi derfor skarpt på Kristians spændende og anderledes CIO-job. Og du kan blandt andet høre om:

- Hvad der er særligt ved at drive it i forsvaret
- Hvorfor Kristian mener at de er en besværlig it-kunde
- Hvordan CIO-jobbet viste sig at være meget større end Kristian havde regnet med
- Hvordan Kristian har aktiveret flere leverandører end før til Forsvaret, og hvorfor det er vigtigt for det videre arbejde

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos