Danske brødre sælger ud af it-virksomhed til kapitalfond

Stifterne af it-virksomheden Luxion har solgt en markant del af selskabet til kapitalfonden Gro Capital. Selskabet har en værdi i nærheden én milliard kroner.

Artikel top billede

Henrik Wann Jensen har stiftet it-virksomheden Luxion sammen med sin bror Claus Wann Jensen.

Stifterne af it-virksomheden Luxion har solgt en del af selskabet til kapitalfonden Gro Capital.

Selskabet er blevet en veldrevet forrretning, der de seneste fire år har sikret de nuværende ejere et udbytte på 169 millioner kroner.

Det skriver Børsen.

Ingen af parterne ønsker at oplyse prisen for købet eller hvor stor en andel af virksomhden Gro Capital har købt. Men ifølge Børsens oplysninger er der tale om mere end 35 procent af Luxion, der har en værdi tæt på én milliard kroner.

Læs også: To jyske brødre bag succesfuldt 3D-program lander rekordstort overskud

“Vi har brug for mere sparring, særligt vedrørende vores salg. Vi har nok lidt en reaktiv salgsmodel, hvor folk kommer til os, men vi kan mærke, at der er mere potentiale, hvis vi får en mere offensiv salgsmodel. Vi har haft en fornuftig indtjening, og så kan man godt blive lidt for tilfreds,” siger Claus Wann Jensen, der er den ene af de to stiftere af virksomheden, til avisen.

Han grundlagde Luxion sammen med sin bror Henrik Wann Jensen, og de to kan altså nu stikke et ukendt millionbeløb i lommen.

Luxion har hovedkontor i Aarhus, og har haft succes med egenudviklet 3D-software, som hyppigt benyttes af tech-giganter som Facebook, Google og Microsoft. It-virksomheden blev stiftet i 2003.

Læs også: Her er en ægte digital helt: Henrik fra Harlev

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,