Morgen-briefing: IBM tvinger amerikanske medarbejdere til at vaccinere sig / Antallet af ugentlige angreb størst i Danmark / 68 danske ofre for ransomware siden maj 2020

IBM tvinger amerikanske medarbejdere til at vaccinere sig. Antallet af ugentlige angreb størst i Danmark. 68 danske ofre for ransomware siden maj 2020. Facebook-tjenester nede igen - anden gang på en uge.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til mandag morgen i uge 41, som vi - som alle andre mandage - skyder i gang med en morgen-briefing i it-branchens tegn.

Dagens overblik er sammensat af Ditte Vinterberg Weng.

Rigtigt god fornøjelse!

IBM tvinger amerikanske medarbejdere til at vaccinere sig

Hos IBM's amerikanske medarbejdere, trækker cloud-koncernen nu en klar streg i sandet: Bliv fuldt vaccineret inden december, eller bliv suspenderet fra arbejdet uden løn.

"IBM's sundheds- og sikkerhedspraksis er drevet af videnskab," lyder argumentet til den hårde linje fra en talsmand for IBM.

”I betragtning af den fortsatte spredning af Covid-19, de lokale kliniske forhold omkring IBM-websteder og den virkelighed, at vacciner er let tilgængelige på landsplan, vil vi nu kræve, at alle ansatte i IBM i USA er fuldt vaccineret inden den 8. december," lyder det.

Påbuddet gælder alle USA-baserede medarbejdere, og det er uanset hvor ofte medarbejderne møder op på IBM-kontoret for at arbejde.

Den klare besked kommer efter, at USA's præsident Joe Biden i sidste uge bekendtgjorde, at at føderale entreprenører og underleverandører skal vaccineres.

Medarbejdere der af medicinske eller religiøse årsager ikke kan lade sig vaccinere kan dog blive undtaget, tilføjer virksomheden. Det skriver mediet The Register.

Antallet af ugentlige angreb størst i Danmark

Gennemsnittet af de ugentlig angreb, der er rettet mod danske virksomheder er steget med 173 procent i 2021. Det konkluderer sikkerhedsvirksomheden Check Point i en ny rapport.

Tallet er i sammenligning med det ugentlige niveau i 2020, og stigningen ser ud til at ramme danske virksomheder særligt hårdt.

Stigningen i cyberangreb mod svenske, norske og finske virksomheder steget med henholdsvist 131 procent, 72 procent og 96 procent. Globalt er stigningen på 40 procent.

Hvorfor netop Danmark er blevet det mest populære landt blandt de it-kriminelle i stedet for vores nordiske naboer, er svært at sætte fingeren på helt præcist, forklarer Niels Zimmer Poulsen, der er Head of Security Engineering hos Check Point Software Technologies i Danmark.

"En del af det kunne hænge sammen med, at tendensen startede med små angrebsmængder, og hver ændring medførte en dramatisk ændring. Det kan også være baseret på angribernes valg af mål og fundne sårbarheder, teknologi- og cybersikkerhedsforanstaltninger."

Rapporten viser desuden, at mens eksempelvis norske virksomheder tager et dyk på 21 procent i antallet af ransomwareangreb specifikt, så stiger dette tal med 23 procent i Danmark.

Det skriver Check Point i en pressemeddelelse.

68 danske ofre for ransomware siden maj 2020

Tal fra Datatilsynet viser, at 68 danske ofre for ransomwareangreb er blevet registreret, siden Datatilsynet begyndte at føre statistik i maj 2020.

Talle tæller alle de virksomheder og offentlige instanser, der har oprettet anmeldelser hos Tilsynet. Anmeldelserne opretttes kun, hvis der er tale om ransomware-angreb, der involverer et persondatabrud.

Tallet kan virke umiddelbate lavt, og det anslås, at der er et stort mørketal forbundet med statistikkerne på disse anmeldelser.

I Danmark er man ikke forpligtet til at anmelde ransomware til hverken politiet eller Center for Cybersikkerhed.

Ifølge DR har Politiets Landsdækkende Center for It-relateret økonomisk Kriminalitet (LCIK), modtaget 79 anmeldelser om ransomware i 2019, mens der i 2020 var 65.

Facebook-tjenester nede igen - anden gang på en uge

Hjemmesiden Downdetector har fredag registreret 36.000 tilfælde af tekniske problemer med det Facebook-ejede sociale medie Instagram. Og flere registrere problemer er også sporet på Facebooks chat-app Messenger.

Problemerne kom kun kort tid efter at samtlige af Facebooks platforme i mandags var nede i seks timer, indtil fejlen blev lokaliseret.

Dengang måtte Faccebook bruge konkurrenten Twitter for at opdatere de flere millionere brugere om status på nedbruddet.

Det samme gjaldt i fredags, hvor nedbruddet varede to timer.

"Vi er opmærksomme på, at nogle oplever problemer med at tilgå vores apps," skriver Facebook i en opdatering, ifølge nyhedsbureauet Reuters.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S