Førende danske it-iværksættere skyder regeringens plan ned: Vi får ikke flere it-virksomheder i milliardklassen af at lægge offentlige institutioner sammen

Regeringen ønsker sig nogle flere danske vækstvirksomheder i milliardklassen. Det skal en fusion af tre offentlige organisationer til en stor statslig fond hjælpe med til, men den plan skyder nogle af de mest succesfulde danske it-iværksættere grundigt ned.

Artikel top billede

Hele problematikken om, hvorvidt vi i Danmark kan skabe unicorns, handler ikke om adgang til kapital eller en ny statslig superfond. Det handler om mangel på it-kompetencer og om arbejdskraften kan tiltrækkes til Danmark, siger Jeppe Rindom, stifter af Pleo. (Foto: Pleo)

Unicorns. Dem skal vi have nogle flere af i Danmark, mener regeringen - altså flere vækstvirksomheder, som er over en milliard dollars værd.

Til den ende har regeringen lanceret en storstilet plan med en sammenlægning af tre af de offentlige institutioner, som kan bidrage til at virkeliggøre visionen.

Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit (EKF) og Danmarks Grønne Investeringsfond skal fusioneres og blive til Danmarks Investeringsfond.

Men den plan er helt galt afmarcheret, mener nogle af de mest succesfulde danske it-iværksættere.

“Er du på den her rejse som unicorn, så er der som regel også god adgang til kapital. Men du er på udkig efter nøjagtig den kapital, som også kommer med en specifik kompetence og erfaring til at få dig videre. Det er nok svært at mønstre den kompetence og erfaring, der skal til, i sådan en statslig superfond,” siger stifter og senior vice president i Tradeshift Mikkel Hippe Brun, til Børsen.

Stifteren af Vivino, Heini Zachariassen, er helt på linje med den kritik.

Det samme er Jeppe Rindom, stifter af Pleo, som forleden også luftede sin kritik af regeringens plan over for Computerworld:

"Hele problematikken om, hvorvidt vi i Danmark kan skabe unicorns, handler ikke om adgang til kapital eller en ny statslig superfond. Det handler om mangel på it-kompetencer og om arbejdskraften kan tiltrækkes til Danmark," sagde han.

De tre it-iværksættere peger på, at det faktisk i de senere år generelt er blevet lettere at rejse ny kapital, og at det typisk er helt afgørende for en potentiel it-succes at etablere sig i USA.

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) tror dog fortsat på, at den nye statslige superfond kan gøre en positiv forskel. Men han siger samtidig, at regeringen er klar til at tage flere skridt for at holde på vækstvirksomhederne, fordi de betyder meget for beskæftigelse og velstand i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S