Førende danske it-iværksættere skyder regeringens plan ned: Vi får ikke flere it-virksomheder i milliardklassen af at lægge offentlige institutioner sammen

Regeringen ønsker sig nogle flere danske vækstvirksomheder i milliardklassen. Det skal en fusion af tre offentlige organisationer til en stor statslig fond hjælpe med til, men den plan skyder nogle af de mest succesfulde danske it-iværksættere grundigt ned.

Artikel top billede

Hele problematikken om, hvorvidt vi i Danmark kan skabe unicorns, handler ikke om adgang til kapital eller en ny statslig superfond. Det handler om mangel på it-kompetencer og om arbejdskraften kan tiltrækkes til Danmark, siger Jeppe Rindom, stifter af Pleo. (Foto: Pleo)

Unicorns. Dem skal vi have nogle flere af i Danmark, mener regeringen - altså flere vækstvirksomheder, som er over en milliard dollars værd.

Til den ende har regeringen lanceret en storstilet plan med en sammenlægning af tre af de offentlige institutioner, som kan bidrage til at virkeliggøre visionen.

Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit (EKF) og Danmarks Grønne Investeringsfond skal fusioneres og blive til Danmarks Investeringsfond.

Men den plan er helt galt afmarcheret, mener nogle af de mest succesfulde danske it-iværksættere.

“Er du på den her rejse som unicorn, så er der som regel også god adgang til kapital. Men du er på udkig efter nøjagtig den kapital, som også kommer med en specifik kompetence og erfaring til at få dig videre. Det er nok svært at mønstre den kompetence og erfaring, der skal til, i sådan en statslig superfond,” siger stifter og senior vice president i Tradeshift Mikkel Hippe Brun, til Børsen.

Stifteren af Vivino, Heini Zachariassen, er helt på linje med den kritik.

Det samme er Jeppe Rindom, stifter af Pleo, som forleden også luftede sin kritik af regeringens plan over for Computerworld:

"Hele problematikken om, hvorvidt vi i Danmark kan skabe unicorns, handler ikke om adgang til kapital eller en ny statslig superfond. Det handler om mangel på it-kompetencer og om arbejdskraften kan tiltrækkes til Danmark," sagde han.

De tre it-iværksættere peger på, at det faktisk i de senere år generelt er blevet lettere at rejse ny kapital, og at det typisk er helt afgørende for en potentiel it-succes at etablere sig i USA.

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) tror dog fortsat på, at den nye statslige superfond kan gøre en positiv forskel. Men han siger samtidig, at regeringen er klar til at tage flere skridt for at holde på vækstvirksomhederne, fordi de betyder meget for beskæftigelse og velstand i Danmark.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S