Førende danske it-iværksættere skyder regeringens plan ned: Vi får ikke flere it-virksomheder i milliardklassen af at lægge offentlige institutioner sammen

Regeringen ønsker sig nogle flere danske vækstvirksomheder i milliardklassen. Det skal en fusion af tre offentlige organisationer til en stor statslig fond hjælpe med til, men den plan skyder nogle af de mest succesfulde danske it-iværksættere grundigt ned.

Artikel top billede

Hele problematikken om, hvorvidt vi i Danmark kan skabe unicorns, handler ikke om adgang til kapital eller en ny statslig superfond. Det handler om mangel på it-kompetencer og om arbejdskraften kan tiltrækkes til Danmark, siger Jeppe Rindom, stifter af Pleo. (Foto: Pleo)

Unicorns. Dem skal vi have nogle flere af i Danmark, mener regeringen - altså flere vækstvirksomheder, som er over en milliard dollars værd.

Til den ende har regeringen lanceret en storstilet plan med en sammenlægning af tre af de offentlige institutioner, som kan bidrage til at virkeliggøre visionen.

Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit (EKF) og Danmarks Grønne Investeringsfond skal fusioneres og blive til Danmarks Investeringsfond.

Men den plan er helt galt afmarcheret, mener nogle af de mest succesfulde danske it-iværksættere.

“Er du på den her rejse som unicorn, så er der som regel også god adgang til kapital. Men du er på udkig efter nøjagtig den kapital, som også kommer med en specifik kompetence og erfaring til at få dig videre. Det er nok svært at mønstre den kompetence og erfaring, der skal til, i sådan en statslig superfond,” siger stifter og senior vice president i Tradeshift Mikkel Hippe Brun, til Børsen.

Stifteren af Vivino, Heini Zachariassen, er helt på linje med den kritik.

Det samme er Jeppe Rindom, stifter af Pleo, som forleden også luftede sin kritik af regeringens plan over for Computerworld:

"Hele problematikken om, hvorvidt vi i Danmark kan skabe unicorns, handler ikke om adgang til kapital eller en ny statslig superfond. Det handler om mangel på it-kompetencer og om arbejdskraften kan tiltrækkes til Danmark," sagde han.

De tre it-iværksættere peger på, at det faktisk i de senere år generelt er blevet lettere at rejse ny kapital, og at det typisk er helt afgørende for en potentiel it-succes at etablere sig i USA.

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) tror dog fortsat på, at den nye statslige superfond kan gøre en positiv forskel. Men han siger samtidig, at regeringen er klar til at tage flere skridt for at holde på vækstvirksomhederne, fordi de betyder meget for beskæftigelse og velstand i Danmark.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job