Førende danske it-iværksættere skyder regeringens plan ned: Vi får ikke flere it-virksomheder i milliardklassen af at lægge offentlige institutioner sammen

Regeringen ønsker sig nogle flere danske vækstvirksomheder i milliardklassen. Det skal en fusion af tre offentlige organisationer til en stor statslig fond hjælpe med til, men den plan skyder nogle af de mest succesfulde danske it-iværksættere grundigt ned.

Artikel top billede

Hele problematikken om, hvorvidt vi i Danmark kan skabe unicorns, handler ikke om adgang til kapital eller en ny statslig superfond. Det handler om mangel på it-kompetencer og om arbejdskraften kan tiltrækkes til Danmark, siger Jeppe Rindom, stifter af Pleo. (Foto: Pleo)

Unicorns. Dem skal vi have nogle flere af i Danmark, mener regeringen - altså flere vækstvirksomheder, som er over en milliard dollars værd.

Til den ende har regeringen lanceret en storstilet plan med en sammenlægning af tre af de offentlige institutioner, som kan bidrage til at virkeliggøre visionen.

Vækstfonden, Danmarks Eksportkredit (EKF) og Danmarks Grønne Investeringsfond skal fusioneres og blive til Danmarks Investeringsfond.

Men den plan er helt galt afmarcheret, mener nogle af de mest succesfulde danske it-iværksættere.

“Er du på den her rejse som unicorn, så er der som regel også god adgang til kapital. Men du er på udkig efter nøjagtig den kapital, som også kommer med en specifik kompetence og erfaring til at få dig videre. Det er nok svært at mønstre den kompetence og erfaring, der skal til, i sådan en statslig superfond,” siger stifter og senior vice president i Tradeshift Mikkel Hippe Brun, til Børsen.

Stifteren af Vivino, Heini Zachariassen, er helt på linje med den kritik.

Det samme er Jeppe Rindom, stifter af Pleo, som forleden også luftede sin kritik af regeringens plan over for Computerworld:

"Hele problematikken om, hvorvidt vi i Danmark kan skabe unicorns, handler ikke om adgang til kapital eller en ny statslig superfond. Det handler om mangel på it-kompetencer og om arbejdskraften kan tiltrækkes til Danmark," sagde han.

De tre it-iværksættere peger på, at det faktisk i de senere år generelt er blevet lettere at rejse ny kapital, og at det typisk er helt afgørende for en potentiel it-succes at etablere sig i USA.

Erhvervsminister Simon Kollerup (S) tror dog fortsat på, at den nye statslige superfond kan gøre en positiv forskel. Men han siger samtidig, at regeringen er klar til at tage flere skridt for at holde på vækstvirksomhederne, fordi de betyder meget for beskæftigelse og velstand i Danmark.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,