Microsoft patcher 67 sårbarheder - heraf en kritisk nuldagssårbarhed

I sin store sikkerhedsopdatering for december har Microsoft lappet 67 sikkerhedshuller. Heraf en nuldagssårbarhed, der er blevet udnyttet af hackere til at sprede Emotet-malware.

Artikel top billede

(Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Microsoft har netop udsendt 67 sikkerhedsopdateringer.

Heraf er syv af dem kritiske og en af dem er en nuldagssårbarhed, der aktivt er blevet udnytte af cyberkriminelle.

Denne runde af opdateringer udsendes i forbindelse med tech-gigantens 'patch tuesday', der finder sted hver anden tirsdag i måneden.

Flere Microsoft-produkter påvirkes af december sikkerhedsopdatering, heriblandt Microsoft Office, Microsoft PowerShell, Edge-browseren, the Windows Kernel, Print Spooler og Remote Desktop Client, fremgår det.

Blandt de 67 opdateringer er seks af dem nuldagssårbarheder, selv om det kun er en af dem, der aktivt er blevet udnyttet af it-kriminelle.

Denne nuldagssårbarhed, CVE-2021-43890, har fået CVSS-scoren 7,1 og er bedømt som værende vigtig, da den er blevet udnyttet af hackere.

Microsoft har været ude og fortælle, at man "er opmærksom på angreb, der forsøger at udnytte denne sårbarhed ved at benytte speciellavede pakker."

Denne bug er desuden blevet brugt til at sprede Emotet-malware.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job