Nokia beskyldes for at have hjulpet Rusland med cyberspionage

Løsninger fra Nokia har muliggjort Ruslands omfattende cyberovervågning, lyder det fra en amerikansk avis. Finske Nokia mener dog, at artiklen er vildledende.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den finske telegigant Nokia har via sine løsninger medvirket til at den russiske stat har kunne overvåge sine borgere.

Det skriver den amerikanske avis New York Times.

Ifølge dokumenter som avisen er kommet i besiddelse, leverede det finske selskab i en periode på mindst fem år ”kraftfulde værktøjer” til digital overvågning, der gjorde det muligt at forbinde den russiske stats overvågningssystem SORM med mobilnetværket hos Ruslands største teleudbyder, MTS.

SORM bruges af FSB til at aflytte telefonsamtaler, overvåge internetkommunikation og til at få adgang til både mails og tekstbeskeder, og det anvendes blandt andet mod systemkritikere.

Ifølge New York Times viser dokumenterne, at Nokia var klar over, at selskabet bidrog med løsninger, som kunne bruges til den russiske stats overvågning.

Kalder beskyldninger for vildledende

Nokia bestrider ikke ægtheden af dokumenterne, men i en pressemeddelelse kalder selskabet artiklen for vildledende.

”Nokia hverken producerer, installerer eller servicerer SORM-udsyr eller -tjenester. Enhver antydning af, at vi gør det, er ukorrekt,” lyder det fra Nokia.

Det finske selskaber understreger samtidig, at det har fulgt internationale regler, samtidig opfordrer Nokia til at man indfører endnu klarer internationale regler i forhold til, hvilke teknologier, der kan eksporteres.

Nokia valgte tidligere på måneden at trække sig ud af det russiske marked, og selskabet understreger, at det tager skarpt afstand fra Ruslands invasion af Ukraine.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job