Microsoft opdager alvorlige sikkerhedsbrister i udbredte Android-apps: Millioner har downloadet

Microsoft har fundet sårbarheder i en række Android-apps, som er blevet downloadet millioner af gange.

Artikel top billede

(Foto: Adrien)

Microsoft 365 Defender Research Team har delt detaljer om flere alvorlige sikkerhedsbrister i en række populære Android-apps, som allerede er blevet downloadet millioner af gange og endda nogle, der er pre-installeret på Android.

"Microsoft afslørede alvorlige sårbarheder i et mobilt framework ejet af Mce Systems og brugt af flere store mobiltjenesteudbydere i forudinstallerede Android System-apps, der potentielt udsatte brugere for eksterne (omend komplekse) eller lokale angreb," skriver Microsoft i en meddelelse.

Der er tale om apps fra selskaber som AT&T, Rogers Communications, Bell Canada, Telus og Freedom Mobile, som kører på det sårbare mobiludviklingsnetværk.

De ovennævnte selskaber har rettet problemerne, og derfor er det nu op til brugerne at opdatere.

"Vi opfordrer disse udbyderes kunder til at opdatere til de nyeste versioner af disse apps fra Google Play Store," skriver Microsoft.

Disse apps

De alvorlige sårbarheder, som har en Common Vulnerability Scoring System (CVSS)-score på 7,0-8,9, er nu identificeret som CVE-2021-42598, CVE-2021-42599, CVE-2021-42600 og CVE-2021-426021-42601-4.

Eksempler på ramte apps inkluderer, men er ikke begrænset til:

  • Mobile Klinik Device Checkup.
  • Device Help.
  • MyRogers.
  • Freedom Device Care.
  • Device Content Transfer.
"Derudover kan pakken com.mce.mceiotraceagent blive installeret af flere mobiltelefonværksteder. Mobilbrugere rådes til at kigge efter appnavnet og fjerne det fra deres telefon, hvis de findes," oplyser Microsofts sikkerhedsteam.

Microsoft har arbejdet tæt sammen med Mce Systems' sikkerheds- og ingeniørteam for at afbøde disse sårbarheder, fremgår det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS