VMware advarer om flere kritiske sårbarheder i Workspace One til Windows

Ondsindede angribere kan opnå fjernadgang til systemer over nettet samt lokale systemer via flere kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows, lyder advarslen fra VMware.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

VMware advarer om tre kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows.

De tre sårbarheder gør det muligt for angribere at få fjernadgang til Windows One Assist-miljøer – både på lokale netværk men også over internettet.

Det er samtidig muligt for dem at få administratorrettigheder på disse netværk uden nogen godkendelse.

Alle sårbarhederne bliver rangeret til 9,8 ud af 10 i CVSS-databasen.

1) Der er tale om CVE-2022-31685, der gør det muligt for angribere at omgå godkendelse.

2) CVE-2022-31686, der beskriver problemer med godkendelsesmetoden, der benyttes.

3) CVE-2022-31687 er relateret til fjernadgang.

Det er dog ikke de eneste sårbarheder. Der er også en fjerde sårbarhed, der dog ikke rangeres lige så højt i CVSS-databasen.

Det drejer sig om CVE-2022-31689-sårbarheden, der kan bruges til at køre skadelige JavaScript-kode på ofrenes systemer, og som rangeres til 6,4 ud af 10.

En femte sårbarhed, CVE-2022-31689, der rangeres som 4,2 ud af 10, giver ondsindede brugere mulighed for at få et gyldigt sessions-token, der kan bruges til at godkende i apps, der benytter dette token.

Alle sårbarhederne påvirker versionerne 21.x og 22.x af Workspace One Assist. Problemerne er blevet løst i version 22.10.

Du kan læse mere her.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job