VMware advarer om flere kritiske sårbarheder i Workspace One til Windows

Ondsindede angribere kan opnå fjernadgang til systemer over nettet samt lokale systemer via flere kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows, lyder advarslen fra VMware.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

VMware advarer om tre kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows.

De tre sårbarheder gør det muligt for angribere at få fjernadgang til Windows One Assist-miljøer – både på lokale netværk men også over internettet.

Det er samtidig muligt for dem at få administratorrettigheder på disse netværk uden nogen godkendelse.

Alle sårbarhederne bliver rangeret til 9,8 ud af 10 i CVSS-databasen.

1) Der er tale om CVE-2022-31685, der gør det muligt for angribere at omgå godkendelse.

2) CVE-2022-31686, der beskriver problemer med godkendelsesmetoden, der benyttes.

3) CVE-2022-31687 er relateret til fjernadgang.

Det er dog ikke de eneste sårbarheder. Der er også en fjerde sårbarhed, der dog ikke rangeres lige så højt i CVSS-databasen.

Det drejer sig om CVE-2022-31689-sårbarheden, der kan bruges til at køre skadelige JavaScript-kode på ofrenes systemer, og som rangeres til 6,4 ud af 10.

En femte sårbarhed, CVE-2022-31689, der rangeres som 4,2 ud af 10, giver ondsindede brugere mulighed for at få et gyldigt sessions-token, der kan bruges til at godkende i apps, der benytter dette token.

Alle sårbarhederne påvirker versionerne 21.x og 22.x af Workspace One Assist. Problemerne er blevet løst i version 22.10.

Du kan læse mere her.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S