VMware advarer om flere kritiske sårbarheder i Workspace One til Windows

Ondsindede angribere kan opnå fjernadgang til systemer over nettet samt lokale systemer via flere kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows, lyder advarslen fra VMware.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

VMware advarer om tre kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows.

De tre sårbarheder gør det muligt for angribere at få fjernadgang til Windows One Assist-miljøer – både på lokale netværk men også over internettet.

Det er samtidig muligt for dem at få administratorrettigheder på disse netværk uden nogen godkendelse.

Alle sårbarhederne bliver rangeret til 9,8 ud af 10 i CVSS-databasen.

1) Der er tale om CVE-2022-31685, der gør det muligt for angribere at omgå godkendelse.

2) CVE-2022-31686, der beskriver problemer med godkendelsesmetoden, der benyttes.

3) CVE-2022-31687 er relateret til fjernadgang.

Det er dog ikke de eneste sårbarheder. Der er også en fjerde sårbarhed, der dog ikke rangeres lige så højt i CVSS-databasen.

Det drejer sig om CVE-2022-31689-sårbarheden, der kan bruges til at køre skadelige JavaScript-kode på ofrenes systemer, og som rangeres til 6,4 ud af 10.

En femte sårbarhed, CVE-2022-31689, der rangeres som 4,2 ud af 10, giver ondsindede brugere mulighed for at få et gyldigt sessions-token, der kan bruges til at godkende i apps, der benytter dette token.

Alle sårbarhederne påvirker versionerne 21.x og 22.x af Workspace One Assist. Problemerne er blevet løst i version 22.10.

Du kan læse mere her.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS