VMware advarer om flere kritiske sårbarheder i Workspace One til Windows

Ondsindede angribere kan opnå fjernadgang til systemer over nettet samt lokale systemer via flere kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows, lyder advarslen fra VMware.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

VMware advarer om tre kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows.

De tre sårbarheder gør det muligt for angribere at få fjernadgang til Windows One Assist-miljøer – både på lokale netværk men også over internettet.

Det er samtidig muligt for dem at få administratorrettigheder på disse netværk uden nogen godkendelse.

Alle sårbarhederne bliver rangeret til 9,8 ud af 10 i CVSS-databasen.

1) Der er tale om CVE-2022-31685, der gør det muligt for angribere at omgå godkendelse.

2) CVE-2022-31686, der beskriver problemer med godkendelsesmetoden, der benyttes.

3) CVE-2022-31687 er relateret til fjernadgang.

Det er dog ikke de eneste sårbarheder. Der er også en fjerde sårbarhed, der dog ikke rangeres lige så højt i CVSS-databasen.

Det drejer sig om CVE-2022-31689-sårbarheden, der kan bruges til at køre skadelige JavaScript-kode på ofrenes systemer, og som rangeres til 6,4 ud af 10.

En femte sårbarhed, CVE-2022-31689, der rangeres som 4,2 ud af 10, giver ondsindede brugere mulighed for at få et gyldigt sessions-token, der kan bruges til at godkende i apps, der benytter dette token.

Alle sårbarhederne påvirker versionerne 21.x og 22.x af Workspace One Assist. Problemerne er blevet løst i version 22.10.

Du kan læse mere her.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S