VMware advarer om flere kritiske sårbarheder i Workspace One til Windows

Ondsindede angribere kan opnå fjernadgang til systemer over nettet samt lokale systemer via flere kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows, lyder advarslen fra VMware.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

VMware advarer om tre kritiske sårbarheder i Workspace One Assist til Windows.

De tre sårbarheder gør det muligt for angribere at få fjernadgang til Windows One Assist-miljøer – både på lokale netværk men også over internettet.

Det er samtidig muligt for dem at få administratorrettigheder på disse netværk uden nogen godkendelse.

Alle sårbarhederne bliver rangeret til 9,8 ud af 10 i CVSS-databasen.

1) Der er tale om CVE-2022-31685, der gør det muligt for angribere at omgå godkendelse.

2) CVE-2022-31686, der beskriver problemer med godkendelsesmetoden, der benyttes.

3) CVE-2022-31687 er relateret til fjernadgang.

Det er dog ikke de eneste sårbarheder. Der er også en fjerde sårbarhed, der dog ikke rangeres lige så højt i CVSS-databasen.

Det drejer sig om CVE-2022-31689-sårbarheden, der kan bruges til at køre skadelige JavaScript-kode på ofrenes systemer, og som rangeres til 6,4 ud af 10.

En femte sårbarhed, CVE-2022-31689, der rangeres som 4,2 ud af 10, giver ondsindede brugere mulighed for at få et gyldigt sessions-token, der kan bruges til at godkende i apps, der benytter dette token.

Alle sårbarhederne påvirker versionerne 21.x og 22.x af Workspace One Assist. Problemerne er blevet løst i version 22.10.

Du kan læse mere her.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job