Nye mobiltelefoner til de unge

Producenter af mobiltelefoner satser på unge mennesker. De nye Ericsson T65 og Siemens C45 er designet specielt til de yngre brugere. Panasonic GD75 adresserer samme marked, og Nokia skulle også snart være klar med en ny mobiltelefon til teenagere.

Ericsson T65

Man skal være både blind og døv for at undgå at bemærke, at det ikke mindst er de unge mennesker, der kaster sig over de nye, smarte mobiltelefoner. Derfor er det også helt naturligt, at producenterne af telefoner udvikler produkter, der henvender sig specielt til denne målgruppe.

Ericsson T65 fås i tre farver. Her er det den polarblå udgave, men man kan også vælge Cosmic Blue eller Stardust Yellow.
For en uges tid siden lancerede Ericsson en ny mobiltelefon ved navn T65. Telefonen, der er den første Ericsson-telefon med indbygget antenne, er ifølge det svenske firma målrettet mod unge under 25 år.

Den er til dual-band, det vil sige GSM 900 og 1800, og den understøtter GPRS (General Packet Radio Services), WAP (Wireless Application Protocol) og EMS (Enhanced Messaging Service).

De to første teknologier giver adgang til internettet med en hastighed for dataoverførsel på op til 43,2 kilobit i sekundet, mens EMS er en åben standard for beskeder med billeder og lyd - en slags udvidet SMS.

Man kan få forbindelse med internettet ved tryk på en enkelt knap, og man kan bruge telefonen til at sende og modtage e-mails.

Den forholdsvis kompakte T65 vejer 94 gram og måler 105 x 49 x 21 millimeter. Den skulle angiveligt have en taletid på op til 11 timer, og stand-by-tiden er opgivet til 300 timer, svarende til mere end tolv døgn. Telefonen kommer på markedet sidst på året.

Siemens C45

Siemens C45 måler 109x46x23 millimeter.
Også Siemens er klar med en ny mobiltelefon henvendt til unge, nemlig C45, der er afløseren til C35. Denne telefon har også indbygget antenne, og den leveres i to forskellige grundfarver, orientalsk blå og afrikansk grå.

Hvis man vil give telefonen et mere personligt udtryk, kan man udstyre den med en ny front. Der medfølger nemlig såkaldte CLIPits, som Siemens kalder frontene.

Dual-band-telefonen har WAP og SMS, og der er kommet tre nye spil til. Spil, logoer eller applikationer kan hentes via OTA (Over-the-air download), og telefonen er udstyret med vibrator.

Displayet kan rumme fem linier, og vægten er 107 gram. Taletiden er opgivet til fem timer, mens stand-by-tiden er 200 timer. Siemens C45 ventes på markedet i løbet af oktober.

Panasonic GD75, Nokia

Den lille Panasonic GD75 vejer kun 80 gram.
Panasonic vil sidst på måneden lancere GPRS-telefonen GD95 i Danmark. Denne model er beregnet til professionelle brugere, og senere, nærmere bestemt til november, kommer GD75 til det yngre segment.

Indbygget antenne er endelig gået hen og blevet standard, og der er således heller ikke noget, der stikker ud fra Panasonic GD75. Telefonen kan byde på en grafisk brugergrænseflade, og man kan sende og modtage billeder. Displayet kan rumme seks linier tekst. Der er indbygget modem, og GD74 understøtter WAP og e-mail. Der er optagefunktion og stemmestyret opkald, vibrator og mulighed for tilslutning af Bluetooth-modul. GD75 skulle kunne klare fem timers taletid eller 190 timers stand-by-tid.

Man kan ikke skrive om mobiltelefoner uden at nævne Nokia. Ifølge det svenske magasin Mobil er en ny model ved navn 3510 på vej, og den skulle have et strømlinet design og en mængde nye spil. Nokia 3510 bliver sandsynligvis ikke med GPRS, og dermed er Nokia ved at være en smule bagefter konkurrenterne på dette område.

Ericsson har allerede sendt tre forskellige GPRS-telefoner på markedet, mens finske Nokia endnu ikke har lanceret en mobiltelefon med teknologien. Nokia 8310 med GPRS skulle dog være lige om hjørnet, og 6310 med GPRS skulle også komme i år.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S