Meta, Google og Twitter kan blive ramt: EU vil stramme regler for politisk annoncering

Tech-giganterne kan blive ramt af ny EU-lovgivning mod personlig politisk annoncering.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

EU-parlamentet har godkendt en stramning af reguleringen af personlig politisk annoncering på digitale platforme.

Tiltaget har til formål at modarbejde misinformation under valgkampe.

Det skriver Reuters.

Reglerne blev foreslået af EU-Kommissionen sidste år og er rettet mod Google-ejeren Alphabet samt Meta, der ejer Facebook. Derudover har Twitter også været ude med udmeldinger om øget politisk annoncering.

Tech-giganter skal være mere gennemsigtige og give flere informationer om, hvordan de annoncerer politisk, eller kan der falde bøde på op til fire procent af den globale omsætning.

Parlamentet stemte for teksten med 433 stemmer for, 61 imod og 110 hverken eller.

"Kun personlige data, der udtrykkeligt er angivet til online politisk annoncering, kan bruges af annonceudbydere," lyder det i en melding fra Europa-Parlamentet, som fortsætter:

"Micro-targeting, en strategi, der bruger forbrugerdata og demografi til at identificere specifikke individers interesser, vil derfor ikke være mulig."

Flere krav

Det vil også blive pålagt, at der kommer mere åben information, om hvem der finansierer politiske annoncer, hvem annoncerne er rettet mod, og hvilke data der benyttes til formålet.

Parlamentet skærpede også kommissionens udkast i forhold gennemsigtighed med onlinedepoter med informationer om alle offentlige politiske annoncer.

Aktører uden for EU vil derudover blive forbudt at finansiere politiske annoncer i EU for at mindske udenlandsk indblanding.

I forhold til håndhævelse styrker loven de nationale myndigheders beføjelser, overdrager håndhævelsesbeføjelser til Det Europæiske Databeskyttelsesråd og giver Kommissionen mulighed for at indføre minimumssanktioner for overtrædelser, skriver Euractive.

Formålet er at have forordningen på plads i løber af foråret 2024.

Detaljerne om lovgivningen skal dog først drøftes mellem EU-landene i forhandlinger mellem Kommissionen og Rådet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet