Cyberkriminelle lægger hårdt pres på kunder og partnere til ransomware-ofre for at få dem til at betale

Ny rapport afslører fald i antallet af ransomware-angreb og giver et opdateret indblik i, hvordan cyberkriminelle afpresser deres ofre.

Artikel top billede

(Foto: Avast / BlackBerry)

IBM Security X-Force er klar med sin årlige Threat Intelligence Index Report, der afslører, at andelen af ransomware-hændelser er faldet en smule og viser samtidig også, at virksomhedernes sikkerhedsfolk er blevet bedre og mere succesfulde i at opdage og forhindre angrebene.

Rapporten viser samtidig, at cyberkriminelle nu i højere grad inddrager både kunder og forretningspartnere til de ramte virksomheder, så der kan blive lagt pres på disse fra de kriminelles side.

Det er den såkaldte backdoor deployment-teknik, der er den mest anvendte blandt cyberkriminelle, når de skal udføre ransomware-angreb.

I to tredjedele af alle ransomware-forsøg i det forgangne år var det netop denne metode, der blev anvendt.

Angribere finder altid en vej rundt om detektion

Charles Henderson, leder af IBM Security X-Force, siger i rapporten, at sikkerhedsfolks fokus på at opdage samt reagere har givet dem mulighed for sætte en kæp i de cyberkriminelles hjul langt tidligere i processen end før.

Glæden er dog kortvarig, lyder det fra Henderson.

”Det er kun et spørgsmål om tid før nutidens backdoor-problemer bliver morgendagens ransomware-kriser. Angribere finder altid en vej rundt om detektion,” lyder det.

Rapporten viser også, at Europa var den region i verden, hvor flest angreb var rettet mod.

Den mest almindelige form for cyberangreb var i 2022 afpresning – hvilket primært skete gennem ransoware-angreb eller gennem kompromitterede forretnings-e-mails.

De cyberkriminelle har formået at gøre hackede e-mailkorrespondancer til et våben, der kan benyttes til afpresning. Der er samtidig sket en betydelig stigning i de såkaldte thread hijackings – hvor cyberkriminelle kaprer tråde – der også benyttes til afpresning.

Produktionsvirksomheder var den mest afpressede industri i 2022

For andet år i træk var det produktionsvirksomheder, der var den industri, der var mest udsat for afpresningsforsøg i forbindelse med ransomware.

En af grundene til det er, at disse virksomheder er meget følsomme, hvad angår ’nedetid’. Når de står stille, bliver ingenting produceret, og de mister indtjening.

Derfor kan disse virksomheder være mere tilbøjelige til at give efter for afpresningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS