Cyberkriminelle lægger hårdt pres på kunder og partnere til ransomware-ofre for at få dem til at betale

Ny rapport afslører fald i antallet af ransomware-angreb og giver et opdateret indblik i, hvordan cyberkriminelle afpresser deres ofre.

Artikel top billede

(Foto: Avast / BlackBerry)

IBM Security X-Force er klar med sin årlige Threat Intelligence Index Report, der afslører, at andelen af ransomware-hændelser er faldet en smule og viser samtidig også, at virksomhedernes sikkerhedsfolk er blevet bedre og mere succesfulde i at opdage og forhindre angrebene.

Rapporten viser samtidig, at cyberkriminelle nu i højere grad inddrager både kunder og forretningspartnere til de ramte virksomheder, så der kan blive lagt pres på disse fra de kriminelles side.

Det er den såkaldte backdoor deployment-teknik, der er den mest anvendte blandt cyberkriminelle, når de skal udføre ransomware-angreb.

I to tredjedele af alle ransomware-forsøg i det forgangne år var det netop denne metode, der blev anvendt.

Angribere finder altid en vej rundt om detektion

Charles Henderson, leder af IBM Security X-Force, siger i rapporten, at sikkerhedsfolks fokus på at opdage samt reagere har givet dem mulighed for sætte en kæp i de cyberkriminelles hjul langt tidligere i processen end før.

Glæden er dog kortvarig, lyder det fra Henderson.

”Det er kun et spørgsmål om tid før nutidens backdoor-problemer bliver morgendagens ransomware-kriser. Angribere finder altid en vej rundt om detektion,” lyder det.

Rapporten viser også, at Europa var den region i verden, hvor flest angreb var rettet mod.

Den mest almindelige form for cyberangreb var i 2022 afpresning – hvilket primært skete gennem ransoware-angreb eller gennem kompromitterede forretnings-e-mails.

De cyberkriminelle har formået at gøre hackede e-mailkorrespondancer til et våben, der kan benyttes til afpresning. Der er samtidig sket en betydelig stigning i de såkaldte thread hijackings – hvor cyberkriminelle kaprer tråde – der også benyttes til afpresning.

Produktionsvirksomheder var den mest afpressede industri i 2022

For andet år i træk var det produktionsvirksomheder, der var den industri, der var mest udsat for afpresningsforsøg i forbindelse med ransomware.

En af grundene til det er, at disse virksomheder er meget følsomme, hvad angår ’nedetid’. Når de står stille, bliver ingenting produceret, og de mister indtjening.

Derfor kan disse virksomheder være mere tilbøjelige til at give efter for afpresningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S