Cyberkriminelle lægger hårdt pres på kunder og partnere til ransomware-ofre for at få dem til at betale

Ny rapport afslører fald i antallet af ransomware-angreb og giver et opdateret indblik i, hvordan cyberkriminelle afpresser deres ofre.

Artikel top billede

(Foto: Avast / BlackBerry)

IBM Security X-Force er klar med sin årlige Threat Intelligence Index Report, der afslører, at andelen af ransomware-hændelser er faldet en smule og viser samtidig også, at virksomhedernes sikkerhedsfolk er blevet bedre og mere succesfulde i at opdage og forhindre angrebene.

Rapporten viser samtidig, at cyberkriminelle nu i højere grad inddrager både kunder og forretningspartnere til de ramte virksomheder, så der kan blive lagt pres på disse fra de kriminelles side.

Det er den såkaldte backdoor deployment-teknik, der er den mest anvendte blandt cyberkriminelle, når de skal udføre ransomware-angreb.

I to tredjedele af alle ransomware-forsøg i det forgangne år var det netop denne metode, der blev anvendt.

Angribere finder altid en vej rundt om detektion

Charles Henderson, leder af IBM Security X-Force, siger i rapporten, at sikkerhedsfolks fokus på at opdage samt reagere har givet dem mulighed for sætte en kæp i de cyberkriminelles hjul langt tidligere i processen end før.

Glæden er dog kortvarig, lyder det fra Henderson.

”Det er kun et spørgsmål om tid før nutidens backdoor-problemer bliver morgendagens ransomware-kriser. Angribere finder altid en vej rundt om detektion,” lyder det.

Rapporten viser også, at Europa var den region i verden, hvor flest angreb var rettet mod.

Den mest almindelige form for cyberangreb var i 2022 afpresning – hvilket primært skete gennem ransoware-angreb eller gennem kompromitterede forretnings-e-mails.

De cyberkriminelle har formået at gøre hackede e-mailkorrespondancer til et våben, der kan benyttes til afpresning. Der er samtidig sket en betydelig stigning i de såkaldte thread hijackings – hvor cyberkriminelle kaprer tråde – der også benyttes til afpresning.

Produktionsvirksomheder var den mest afpressede industri i 2022

For andet år i træk var det produktionsvirksomheder, der var den industri, der var mest udsat for afpresningsforsøg i forbindelse med ransomware.

En af grundene til det er, at disse virksomheder er meget følsomme, hvad angår ’nedetid’. Når de står stille, bliver ingenting produceret, og de mister indtjening.

Derfor kan disse virksomheder være mere tilbøjelige til at give efter for afpresningen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,