Er ChatGPT en velsignelse eller en forbandelse for AD-sikkerhed?

Klumme: Indtil for nylig krævede det ganske meget af de cyberkriminelle at kunne gennemføre et succesfuldt angreb på en virksomheds Active Directory og dermed have fri adgang til at administrere brugerrettighederne til en virksomheds it-systemer. I dag - med ChatGPT - er historien en ganske anden.

Artikel top billede

(Foto: Jonathan Kemper/Unsplash)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Jeg tror, jeg efterhånden har slået det faktum på plads, at 90 procent af de store virksomheder bruger Active Directory (AD) til at administrere brugerrettighederne til deres it-systemer – og at AD derfor også er et førsteklasses mål for cyberkriminelle, der vil have adgang til systemer og følsomme oplysninger.

Men hvor det før krævedes, at de cyberkriminelle havde et avanceret kendskab til flere angrebsværktøjer og -teknikker, samt en række godkendelses- og autorisationsprotokoller for at kunne kompromittere en virksomheds AD-infrastruktur, så er det en anden historie nu med indførelsen af ChatGPT.

Med venlig hjælp fra ChatGPT kan selv den uindviede cyberkriminelle nemlig iværksætte alvorlige angreb.

Jeg spurgte ChatGPT, hvilke værktøjer, jeg kunne bruge til at angribe AD og fik meget hurtigt en lang liste, som jeg ikke har tænkt mig at offentliggøre her (altså, det vil sige, at det først var, da jeg fortalte ChatGPT, at jeg skam var en whitehat-hacker med venlige intentioner, at den hostede op med lækkerierne).

Men jeg kan fortælle, at de kommer frem - og så er det ellers bare om at gå i gang med at spørge ind til hver enkelt angrebsform.

ChatGPT kan også bruges til at forsvare Active Directory

Det er klart, at ChatGPT kan misbruges, men det kan også være en stor hjælp til dem, der skal forsvare deres organisation, beskytte deres AD-miljøer og minimere virkningen af en potentiel kompromittering.

Generativ AI kan nemlig også bruges til:

  • At rette sikkerhedsfejlkonfigurationer.

  • At overvåge kritiske sikkerhedskomponenter.

  • At minimere den potentielle skade i tilfælde af kompromittering.
Og de resultater vil jeg så til gengæld gerne offentliggøre her.

Figur 1-3 herunder viser nemlig, hvordan en forsvarer kan bruge ChatGPT til at identificere og mindske en betydelig sikkerhedsrisiko i form af ubegrænsede Kerberos-delegeringer.

(Hvis du spørger dig selv, hvad ikke-begrænset Kerberos-delegering er, hjælper ChatGPT også med det).

  • Figur 1: ChatGPT forklarer, hvad en non-constrained Kerberos-delegation er for noget.

  • Figur 2: ChatGPT opretter et script til at opdage sikkerhedsfejlkonfigurationer.

  • Figur 3: Brug af ChatGPT til at rette sikkerhedsfejlkonfigurationer (men pas på - denne kode skal altså dobbelttjekkes).

Generativ AI: et tveægget sværd

Den offentlige tilgængelighed af ChatGPT og generativ AI har allerede ændret den måde, vi interagerer med maskiner på.

Med udviklingen af nyere AI-modeller og versioner har denne teknologi potentiale til at blive en fuldt udbygget teknologisk revolution - muligvis mere betydningsfuld end opfindelsen af internettet og mobiltelefoner.

Ligesom alle andre teknologiske fremskridt er denne nye teknologi hurtigt blevet misbrugt af cyberkriminelle, der søger at maksimere det skadelige omfang, de kan påføre virksomheder og organisationer derude.

Heldigvis kan de gode blandt os også udnytte denne teknologi til at beskytte organisationer bedre, hurtigere og mere effektivt end nogensinde før.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job