RomCom-malware går efter Nato-topmødedeltagere

En nyopdaget malware kaldet RomCom har sneget sig ind i PDF'er til flere deltagere ved Nato-topmødet der starter i dag.

Artikel top billede

(Foto: NATO / NIDS/NATO Multimedia Library)

Et cybersikkerhedsteam fra sikkerhedsselskabet BlackBerry opdagede for nylig to ondsindede dokumenter, der efterligner non-profit-organisationen Ukrainian World Congress.

Dokumenterne, der indeholder emner, der relaterer sig til Nato-topmødet, er sat i værk for at lokke udvalgte mål.

Det skriver Bleeping Computer.

Trusselsaktøren, der har udtænkt phishing-angrebet, omtales som "RomCom", har rettet dokumenterne mod særligt gæster til det kommende Nato-topmøde, der starter i dag i Vilnius i Litauen.

Konkret brugte angriberen en kopi af Ukrainian World Congress-websted, der var hostet på et ".info"-domæne i stedet for det rigtige, der bruger et ".org"-topdomæne.

De downloadede dokumenter, som blev sendt til møde-deltagerne, kommer med en kode, der udnytter RTF-filformatet til at starte forbindelser til eksterne ressourcer, og til sidst indlæse malware på offerets system.

Hvem er RomCom?

RomCom-malware blev første gang opdaget i august 2022. Dengang kædede man malwaren sammen med et Cuba Ransomware-tilknyttet selskab.

Under kampagnen i november misbrugte RomCom softwaremærker og brugte falske websteder på engelsk og ukrainsk til at målrette intetanende ofre med ondsindede installatører.

Senere i maj 2023 hed det nye kunstnummer efterligning af legitim software som Gimp og ChatGPT.

BlackBerry konstaterer, at trusselsaktørerne bag RomCom følger en temmelig globaliseret målretningstilgang.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics