RomCom-malware går efter Nato-topmødedeltagere

En nyopdaget malware kaldet RomCom har sneget sig ind i PDF'er til flere deltagere ved Nato-topmødet der starter i dag.

Artikel top billede

(Foto: NATO / NIDS/NATO Multimedia Library)

Et cybersikkerhedsteam fra sikkerhedsselskabet BlackBerry opdagede for nylig to ondsindede dokumenter, der efterligner non-profit-organisationen Ukrainian World Congress.

Dokumenterne, der indeholder emner, der relaterer sig til Nato-topmødet, er sat i værk for at lokke udvalgte mål.

Det skriver Bleeping Computer.

Trusselsaktøren, der har udtænkt phishing-angrebet, omtales som "RomCom", har rettet dokumenterne mod særligt gæster til det kommende Nato-topmøde, der starter i dag i Vilnius i Litauen.

Konkret brugte angriberen en kopi af Ukrainian World Congress-websted, der var hostet på et ".info"-domæne i stedet for det rigtige, der bruger et ".org"-topdomæne.

De downloadede dokumenter, som blev sendt til møde-deltagerne, kommer med en kode, der udnytter RTF-filformatet til at starte forbindelser til eksterne ressourcer, og til sidst indlæse malware på offerets system.

Hvem er RomCom?

RomCom-malware blev første gang opdaget i august 2022. Dengang kædede man malwaren sammen med et Cuba Ransomware-tilknyttet selskab.

Under kampagnen i november misbrugte RomCom softwaremærker og brugte falske websteder på engelsk og ukrainsk til at målrette intetanende ofre med ondsindede installatører.

Senere i maj 2023 hed det nye kunstnummer efterligning af legitim software som Gimp og ChatGPT.

BlackBerry konstaterer, at trusselsaktørerne bag RomCom følger en temmelig globaliseret målretningstilgang.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS