RomCom-malware går efter Nato-topmødedeltagere

En nyopdaget malware kaldet RomCom har sneget sig ind i PDF'er til flere deltagere ved Nato-topmødet der starter i dag.

Artikel top billede

(Foto: NATO / NIDS/NATO Multimedia Library)

Et cybersikkerhedsteam fra sikkerhedsselskabet BlackBerry opdagede for nylig to ondsindede dokumenter, der efterligner non-profit-organisationen Ukrainian World Congress.

Dokumenterne, der indeholder emner, der relaterer sig til Nato-topmødet, er sat i værk for at lokke udvalgte mål.

Det skriver Bleeping Computer.

Trusselsaktøren, der har udtænkt phishing-angrebet, omtales som "RomCom", har rettet dokumenterne mod særligt gæster til det kommende Nato-topmøde, der starter i dag i Vilnius i Litauen.

Konkret brugte angriberen en kopi af Ukrainian World Congress-websted, der var hostet på et ".info"-domæne i stedet for det rigtige, der bruger et ".org"-topdomæne.

De downloadede dokumenter, som blev sendt til møde-deltagerne, kommer med en kode, der udnytter RTF-filformatet til at starte forbindelser til eksterne ressourcer, og til sidst indlæse malware på offerets system.

Hvem er RomCom?

RomCom-malware blev første gang opdaget i august 2022. Dengang kædede man malwaren sammen med et Cuba Ransomware-tilknyttet selskab.

Under kampagnen i november misbrugte RomCom softwaremærker og brugte falske websteder på engelsk og ukrainsk til at målrette intetanende ofre med ondsindede installatører.

Senere i maj 2023 hed det nye kunstnummer efterligning af legitim software som Gimp og ChatGPT.

BlackBerry konstaterer, at trusselsaktørerne bag RomCom følger en temmelig globaliseret målretningstilgang.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics