RomCom-malware går efter Nato-topmødedeltagere

En nyopdaget malware kaldet RomCom har sneget sig ind i PDF'er til flere deltagere ved Nato-topmødet der starter i dag.

Artikel top billede

(Foto: NATO / NIDS/NATO Multimedia Library)

Et cybersikkerhedsteam fra sikkerhedsselskabet BlackBerry opdagede for nylig to ondsindede dokumenter, der efterligner non-profit-organisationen Ukrainian World Congress.

Dokumenterne, der indeholder emner, der relaterer sig til Nato-topmødet, er sat i værk for at lokke udvalgte mål.

Det skriver Bleeping Computer.

Trusselsaktøren, der har udtænkt phishing-angrebet, omtales som "RomCom", har rettet dokumenterne mod særligt gæster til det kommende Nato-topmøde, der starter i dag i Vilnius i Litauen.

Konkret brugte angriberen en kopi af Ukrainian World Congress-websted, der var hostet på et ".info"-domæne i stedet for det rigtige, der bruger et ".org"-topdomæne.

De downloadede dokumenter, som blev sendt til møde-deltagerne, kommer med en kode, der udnytter RTF-filformatet til at starte forbindelser til eksterne ressourcer, og til sidst indlæse malware på offerets system.

Hvem er RomCom?

RomCom-malware blev første gang opdaget i august 2022. Dengang kædede man malwaren sammen med et Cuba Ransomware-tilknyttet selskab.

Under kampagnen i november misbrugte RomCom softwaremærker og brugte falske websteder på engelsk og ukrainsk til at målrette intetanende ofre med ondsindede installatører.

Senere i maj 2023 hed det nye kunstnummer efterligning af legitim software som Gimp og ChatGPT.

BlackBerry konstaterer, at trusselsaktørerne bag RomCom følger en temmelig globaliseret målretningstilgang.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job