RomCom-malware går efter Nato-topmødedeltagere

En nyopdaget malware kaldet RomCom har sneget sig ind i PDF'er til flere deltagere ved Nato-topmødet der starter i dag.

Artikel top billede

(Foto: NATO / NIDS/NATO Multimedia Library)

Et cybersikkerhedsteam fra sikkerhedsselskabet BlackBerry opdagede for nylig to ondsindede dokumenter, der efterligner non-profit-organisationen Ukrainian World Congress.

Dokumenterne, der indeholder emner, der relaterer sig til Nato-topmødet, er sat i værk for at lokke udvalgte mål.

Det skriver Bleeping Computer.

Trusselsaktøren, der har udtænkt phishing-angrebet, omtales som "RomCom", har rettet dokumenterne mod særligt gæster til det kommende Nato-topmøde, der starter i dag i Vilnius i Litauen.

Konkret brugte angriberen en kopi af Ukrainian World Congress-websted, der var hostet på et ".info"-domæne i stedet for det rigtige, der bruger et ".org"-topdomæne.

De downloadede dokumenter, som blev sendt til møde-deltagerne, kommer med en kode, der udnytter RTF-filformatet til at starte forbindelser til eksterne ressourcer, og til sidst indlæse malware på offerets system.

Hvem er RomCom?

RomCom-malware blev første gang opdaget i august 2022. Dengang kædede man malwaren sammen med et Cuba Ransomware-tilknyttet selskab.

Under kampagnen i november misbrugte RomCom softwaremærker og brugte falske websteder på engelsk og ukrainsk til at målrette intetanende ofre med ondsindede installatører.

Senere i maj 2023 hed det nye kunstnummer efterligning af legitim software som Gimp og ChatGPT.

BlackBerry konstaterer, at trusselsaktørerne bag RomCom følger en temmelig globaliseret målretningstilgang.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Sydjylland

Aller Media A/S

IT Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS